Categories
Këshilla

Vaj ulliri me kripë – kura natyrale për problemet me kockat

Dhimbjet e kockave po kthehen në një problem shëndetësor shumë i përhapur kudo, edhe në Shqipëri. Kjo ndodh edhe sepse njerëzit nuk kanë shumë kohë për aktivitet fizik ndërkohë që jetëgjatësia është rritur.

Kjo nënkupton se njerëzit po jetojnë më gjatë dhe rrjedhimisht i përdorin muskujt dhe kockat për më shumë kohë. Në përgjithësi, njerëzit kërkojnë ndihmën e medikamenteve qetësues.

Shpesh këto ilaçe, kur pihen me tepri janë të dëmshme për stomakun dhe mëlçinë. Natyra nga ana tjetër na ka dhënë shumë burime të rëndësishme kundër dhimbjeve që nuk dëmtojnë organet e tjera. Në këtë artikull do të mësoni për një trajtim të fuqishëm kundër dhimbjeve të kyçeve që bazohet në përdorimin e kripës dhe vajit.

Vaji i ullirit është i pasur me polifenolë që shërbejnë si antioksidantë. Në momentin që ky lëng i artë bie në kontakt me organizmin, ngadalëson plakjen e qelizave. Kjo do të thotë që dhimbjes i duhet më shumë kohë për t’u shfaqur.

Vaji i ullirit përmban edhe substanca që parandalojnë aktivizimin e inflamacionit. Vaji i ullirit rregullon qarkullimin e gjakut që rrjedhimisht mban organet të shëndetshme.

Trajtimi me vaj dhe kripë, kërkon kripë deti sepse ofron përfitime shumë të mira për organizmin. Kripa e detit përmban magnez që forcon indet. Mineralet e tjera te kripa janë shumë të mira për sistemin imunitar dhe për shërimin e kockave dhe muskujve. Sikur të mos mjaftonte kjo, kripa e detit përmirëson qarkullimin e gjakut dhe eliminon sasitë e tepërta të sodiumit në gjak, duke ulur tensionin e tij.

KURA (Përbërësit: 1 gotë me ujë, 20 lugë gjelle me vaj ulliri, 10 lugë gjelle me kripë deti)

Shtoni vajin e ullirit dhe kripën në ujë dhe përziejini së bashku. Masën e përfituar përdoreni për të masazhuar zonën e prekur nga dhimbja për rreth 3 minuta. Masazhi fillestar duhet të zgjasë 3 minuta dhe duhet të arrini që të masazhoni zonën e prekur për deri 10 ose 20 minuta.

Kjo kurë duhet aplikuar në lëkurë për 10 ditë me rradhë. Rezultatet do të jenë të shpejta dhe afatgjatë. Do të shikoni që do të mund të lëvizni më lehtë dhe dhimbja do të zbutet ndjeshëm. Nëpërmjet këtij masazhi, qelizat tuaja do të rigjallërohen, qarkullimi i gjakut do të jetë më i mirë dhe sistemi imunitar më i fortë.

Në disa raste mund të vëreni që lëkura mund të skuqet. Kundër skuqjes mund të përdorni një peshqir me ujë të ngrohtë dhe më pas pak pudër. Ju këshilloj ta provoni këtë kurë. Nuk keni asgjë për të humbur, përkundrazi mund të përfitoni shumë.

Categories
Lajme

EUROSTAT: 13,5% e shqiptarëve nuk plotësojnë nevojat për ekzaminim mjekësor

13.5% e shqiptarëve vetë-deklaruan në vitin 2019 se ata nuk kanë mundësi që të plotësojnë nevojat për ekzaminime shëndetësore, pasi janë shumë të shtrenjta. Shifrat janë publikuar në sistemin e të dhënave të Eurostat. Pesha është rritur në krahasim me 2017-n, viti i parë që ka raportuan Eurostat për Shqipërinë, kur ky tregues ishte 12.5%. Përqindja më e lartë është në Veri, me 21.3%.

Më pas renditet Jugu i vendit me 11.6% dhe më të ulëtën e ka Qendra, me 9.3%. Në krahasim me shtetet e tjera të rajonit dhe Europës, përqindja e personave që vetë-deklarojnë se nuk kanë mundësi të kryejnë ekzaminime shëndetësore, pasi janë shumë të shtrenjta, është shumë më e lartë.

Pas nesh renditet Kosova, me 8.45 (për vitin 2018), Serbia e ka këtë tregues 2.6%, Turqia 2.4%, Maqedonia e Veriut 1.6%, Mali i Zi 0.1% (për vitin 2018). Të lartë e ka këtë tregues edhe Greqia, në 7.5%, ndërsa për vendet e tjera të Europës nuk shkon më shumë se 4%. P.sh. në Itali, përqindja e personave në pamundësi për t’u ekzaminuar është 1.3%, ndërsa në Spanjë, Maltë, Suedi, Slloveni është zero.

Të tjerë tregues të Bankës Botërore, me të dhëna më të hershme, nxjerrin në pah se Shqipëria ka performancën më të keqe, pasi banorët shpenzojnë nga xhepi për shërbime shëndetësore më shumë se të gjithë (të dhënat e 2014), ndërsa shteti ka shpenzimet më të ulëta për frymë për sistemin e shëndetësisë.

Shpenzimet e drejtpërdrejta nga xhepi arrijnë 50% për shqiptarët, më të lartat në rajon dhe në krahasim me mesataren europiane, ndërsa shpenzimet publike për frymë për shëndetësinë ishin 304 dollarë, më të ulëtat në rajon dhe shumë poshtë mesatares së vendeve të BE-së.

Shqipëria renditet edhe në vendin që kishte më pak mjekë për 10 mijë banorë në Europë, edhe në vitin 2019, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), të përditësuara në shkurt 2021, me treguesi që është 16.5. Ndonëse me rritje, në krahasim me vitin 2016, kur ky tregues ishte 12.2, sërish Shqipëria ka më pak mjekë në dispozicion të popullatës së saj, të paktën dy herë më pak se mesatarja e Europës prej 47.6 mjekësh për 10 mijë banorë.

Këta faktorë ndikuan negativisht gjatë periudhës së pandemisë. Deri në fund të marsit 2021, Shqipëria renditej në vendin që kishte rritjen më të lartë të vdekjeve në Europë. Duke përfshirë dhe tremujorin e parë të vitit 2021, vdekjet për 54 javë pandemi (për periudhën nga 2 marsi 2020 deri në 15 mars 2021) u rritën me 41%, ndërsa shteti i dytë pas nesh me rritjen më të lartë është Çekia, me 25% e ndjekur nga Sllovakia me 24%.

Categories
Këshilla

Kur fëmija nuk pi ujë, çfarë mund të ndodhë me të?

Prindërit janë shumë të shqetësuar kur e shohin fëmijën e tyre të refuzojë me kokëfortësi të pijë ujë, pasi ekspertët theksojnë se, si në foshnjëri ashtu edhe në fëmijëri, hidratimi adekuat i trupit është thelbësor për zhvillimin e shëndetshëm të fëmijëve.

Edhe një mungesë e lehtë e ujit nga trupi shkakton një ndjenjë “lodhjeje”, ankthi dhe ndoshta nervozizmi. Në shkollë një mungesë e vogël e ujit zvogëlon qartësinë mendore dhe aftësinë për t’u përqendruar në shkollë. Studimet ndërkombëtare kanë treguar se marrja e ujit i ndihmon fëmijët të kryejnë ushtrime përqendrimi dhe perceptimi.

Të gjithë ne vazhdimisht humbasim një sasi uji nga trupi përmes frymëmarrjes, djersës dhe urinës. Foshnjat dhe fëmijët janë një grup veçanërisht i prirur ndaj dehidrimit, pasi ata nuk janë në gjendje të kujdesen për veten e tyre. Prandaj është përgjegjësi e prindërve dhe mësuesve që të kujdesen për hidratimin e fëmijëve gjatë gjithë ditës.

Studimet kanë treguar se një përqindje e madhe e fëmijëve të moshës shkollore mbërrijnë në shkollë në mëngjes relativisht të dehidratuar, veçanërisht në vendet mesdhetare, dhe marrja e ujit gjatë ditës së shkollës është e pamjaftueshme. Është e rëndësishme që të keni një konsum të lartë të lëngjeve në mëngjes dhe në shkollë që fëmijët të kenë akses adekuat ndaj lëngjeve gjatë ditës.

Sipas Autoritetit Europian për Sigurinë e Ushqimit Rekomandimet (EFSA) për hidratimin e duhur tek fëmijët janë si më poshtë: 1,300 ml / ditë për fëmijët 2-3 vjeç, 1,600 ml/ditë për djemtë dhe vajzat 4-8 vjeç, 2,100 ml/ditë për djemtë 9 deri në 13 vjeç, 1,900 ml për vajzat 9 deri në 13 vjeç, ndërsa për adoleshentët nga 14 vjeç e lart, rekomandimet janë të njëjta me ato të të rriturve, pra 2 dhe 2.5 litra lëng për gratë dhe burrat respektivisht.

Hidratimi i duhur i fëmijëve

-Siguroni nivele adekuate të hidratimit tek fëmijët duke u dhënë atyre shpesh përveç ujit, qumështit, lëngjeve, smoothie
-Sigurohuni që ata të konsumojnë të paktën 5 racione fruta dhe perime në ditë.
-Siguroni marrjen e ushqimeve të tjera që kanë përmbajtje të lartë uji p.sh. supë, tavë, salcë makarona, pelte frutash, kos.

Fëmijët konsiderohen të hidratuar në mënyrë adekuate nëse kanë një humbje peshe jo më shumë se 3%, dehidratim të lehtë deri në të moderuar kur ka një humbje prej 3-9% të peshës trupore, ndërsa dehidratimi i rëndë tregohet me një humbje prej më shumë se 9% të pesha e trupit.

Categories
Lajme

Dieta, aktiviteti fizik dhe gjumi – Jessica Alba rrëfehet për mënyrën e saj të jetesës

Jessica Alba është tipi i mikes që çdo grua ka nevojë ta ketë në rrethin e saj. Së pari, ajo është vërtet frymëzuese. Me një numër të madh rolesh në Hollivud (i fundit është Spectrum premiera e të cilit do të jetë më 13 maj), ajo është gjithashtu themeluesja e “Honest Company”, një biznes i ngritur mbi idenë e krijimit të produkteve të sigurta për gjithë familjen. Kompania ofron që nga pelenat deri tek kremrat me retinol.

Po shkëpusim një pjesë të intervistës për ‘Health.com’ ku ka folur për sekretet e saj të mirëqenies dhe kujdesit ndaj vetes.

Ç’do të thotë mirëqenie për ty?

Mirëqenia ka të bëjë me kontrollin. Një ditë për shembull, ndiej nevojën të shkoj në dhomën time, të lexoj një libër për një orë dhe të vendos një maskë në fytyrë. Një ditë tjetër më duhet të zgjohem në orën 05:15 dhe bëj pak biçikletë. Kështu ndihem mirë, edhe pse e urrej të zgjohem herët. Kam provuar edhe të bëhem pjesë e TM, një lloj meditimi, por më është dukur e vështirë. Mirëqenia më tingëllon si diçka që dëshiroj ta bëj. Nëse dua të shkoj të meditoj, do të më pëlqente një meditim me guidë dhe ekzistojnë aplikacione për këtë.

Jemi të lumtur që nuk the se koncepti i mirëqenies për ty është të pish lëng selinoje!

E kam provuar lëngun e selinos, ai të zbraz zorrët në mënyrë të dhunshme gjatë gjithë ditës—dhe më pëlqejnë gjërat që kanë shije të mirë, por ai nuk ka shije të mirë.

Është e lehtë për ty të stërvitesh rregullisht dhe të hash shëndetshëm?

Të hash shëndetshëm është më e lehtë. E urrej të stërvitem me pasion. E kam të vështirë të motivoj veten, por është si një ilaç që më bën të ndihem mendërisht më mirë. Aktualisht nuk bëj aktivitet fizik sepse jam me xhirime dhe prej 5 muajsh nuk kam mundur të shkoj të stërvitem. Por përpiqem të ha vërtet pastër kur s’kam mundësi të ushtroj aktivitetet fizik. Nuk pi verë gjatë javës. Gjithashtu konsumoj dy vakte vegane ose me bazë bimore gjatë ditës.

Cili është koncepti yt për rregullin më të rëndësishëm të kujdesit ditor ndaj vetes?

Gjumi. Gjumi është diçka pa të cilin nuk bëj dot.

Categories
Këshilla Receta

Çaj kamomili me xhenxhefil – Forcon imunitetin dhe largon stresin

Kamomili është një nga bimët mjekësore më të shëndetshme për organizmin. Çaji i bërë prej tij është një kurë shumë e mirë për shqetësimet fizike por edhe emocionale.

Ky çaj fantastik bimor ndihmon kundër pagjumësisë, përmirëson sistemin imunitar dhe largon stresin. Qetëson nervat, eliminon gazrat e stomakut, lehtëson tretjen dhe shumë më tepër. Ky lëng plot vlera mund të shijohet veçmas por edhe duke u kombinuar me përbërës të tjerë të rëndësishëm siç është xhenxhefili.

Çaj kamomili me xhenxhefil, përbërësit:

1 lugë çaji me lule kamomili, 1 gotë e gjysmë me ujë, gjysmë luge çaji me kanellë pluhur, një majë luge me xhenxhefil pluhur ose një copë e vogël xhenxhefili të freskët të grirë hollë, një lugë çaji me mjaltë (opsionale)

Përgatitja: Ziejeni ujin dhe fusni kamomilin. Mbajeni për 4-10 minuta. Më pas, shtoni kanellën dhe xhenxhefilin. Pasi të zjejë për pak minuta, kullojeni dhe shtoni mjaltin. Kur konsumohet gjatë darkës, ky çaj ka aftësinë të ndihmojë trupin dhe organizmin të çlodhet, e të bëhet gati për një gjumë të rehatshëm e të qetë.

Vlerat e tij:

E sjell gjumin sa hap e mbyll sytë – Çaji i kamomilit dhe vajrat që kanë si përbërës këtë bimë përdoren gjerësisht për vetitë e tyre qetësuese. Përbërja kimike e kamomilit ka veti qetësuese.

Për një frymëmarrje më të qetë gjatë ftohjes – Nuk mund të themi se kamomili është një kurë për ftohjet, por ai mund të qetësojë ndjeshëm shqetësimet e shkaktuara nga simptomat.Studimet tregojnë se thithja e avullit që përmban ekstrakte kamomili zbut problemet e shkaktuara nga infesksioni i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes. Kamomili përmban elementë anti-inflamator, të cilat mund të shpjegojnë këtë efekt pozitiv.

Stres? Konsumoni kamomil për të ulur nivelin e stresit – Kamomili përmban apigenin, një përbërës që ka efekte që luftojnë ankthin.Një studim zbuloi se pacientët që përjetonin shpesh herë ankth treguan përmirësime nga marrja e ekstrakteve të kamomilit nëpërmjet kapsulave. Kamomili ndër të tjera përdoret edhe për kurimin e dhimbjeve të stomakut, të barkut dhe si vaj për të kuruar plagët, ekzemat.

Categories
Këshilla

A e dini pse nuk duhet t’i lani dhëmbët pasi të konsumoni mëngjesin?

Si duket rutina juaj e mëngjesit? Një vrap energjik i ndjekur nga një dush i ftohtë? Zgjimi tre herë para se të dilni nga shtrati? Ne të gjithë i fillojmë ditët tona ndryshe, por ka një pjesë të rutinës së mëngjesit që të gjithë duhet ta bëjmë në një mënyrë të caktuar, sipas një videoje virale TikTok.

Anna Peterson nga Essex është një terapiste dentare (një profesioniste shëndetësore që bën disa nga punët më të drejtpërdrejta të ndërmarra nga një dentist). Në një video të shpërndarë në llogarinë e saj stomatologjike Tik Tok, Peterson thotë se nuk duhet të lani kurrë dhëmbët pas mëngjesit, bëjeni gjithmonë më parë.

“Ka dy arsye për këtë”, shpjegon ajo për ndjekësit e saj. “Kur hani mëngjes, goja juaj bëhet acid, kështu që ajo që po bëni kur lani dhëmbët pas mëngjesit është të fshini acidin në dhëmb dhe kjo konsumon smaltin.

“Edhe larja para mëngjesit mbron dhëmbët tuaj nga çdo gjë që do të hani.” Këshillat e saj mbështesin një raport të markës së pastës së dhëmbëve Colgate, duke thënë se larja e dhëmbëve pas ngrënies mund “ndonjëherë” të ndikojë në smaltin e dhëmbëve tuaj.

Mund të vijë si një tronditje për këdo që supozoi se ishte më mirë të lani dhëmbët pas mëngjesit në një përpjekje për të hequr qafe ushqimin që sapo keni konsumuar. Në pjesën e komenteve, një ndjekës pohoi: “Jo të gjithë dentistët pajtohen për këtë. Disa dentistë thonë se është mirë për sa kohë që largoheni 30 minuta pasi keni ngrënë/pirë ”. Grupi i kujdesit shëndetësor Bupa pajtohet që nëse lani furçën pas ushqimit, është mirë të prisni të paktën një orë pasi të keni ngrënë pasi kjo i jep kohë pështymës të neutralizojë acidet në gojë të shkaktuara nga ushqimet.

Faqja e internetit e NHS nuk ka këshilla specifike nëse duhet të lani dhëmbët para ose pas mëngjesit. Ju këshillon që të lani gjithmonë dhëmbët me pastë dhëmbësh me fluor dy herë në ditë për rreth dy minuta çdo herë për të ndihmuar në mbajtjen e dhëmbëve dhe gojës tuaj të shëndetshëm.

Categories
Lajme

“Unë nuk jam shqiptar, nuk dua të jem! Boll bëtë shqiponjën me duar”

Shkruar nga Elton Leka

Unë nuk jam shqiptar, me saktë nuk dua të jem shqiptar! Madje as vetë Ismail Qemali nuk do të donte të ishte shqiptar, se si jemi katandisur ne sot! Një zhgënjim i madh, vuajtje, stërmundime, llum, varfëri, mediokritet, injorancë, prapambetje, kafene, llafe, përtaci, dallavere, të shitur, të blerë, të korruptueshëm, morale të pamoralshëm, njerëz pa identitet vetjak dhe kombëtar.

Shqiptar do të thotë prapambetje, prapa +mbetje, mbetje të lëna pas. Kështu kemi përfunduar. E përse duhet me qenë shqiptar?!

Sot të gjithë duan t’ia mbathin, për një jetë më të mirë, të vjetër e të rinj, të pasur dhe varfër, “patriote” dhe pseudopatriote. Unë nuk jam shqiptar, nuk dua të jem shqiptar! As sot, as nesër, as mot! Në vendin tuaj, në vendin tonë, në vendin tim nuk ka kush të me garantojë se e ardhmja do jetë ndryshe, dhe krimi me i madh është që shpresa ka vdekur!

Të gjithë duan të ikin! Të gjithë! Boll bëtë shqiponjën me duar, boll, e di sa patriotë që jemi, aq sa të zhdukemi të gjithë nga ky vend. Boll gënjyet, u shtirët, u hoqët! Boll edhe ju që jeni jashtë që e quani veten atdhedashës vetëm sot me 28 nëntor! Boll se është groteske, e dhimbshme dhe qesharake!

Ç’keni bërë ju për vendin tuaj?! Një m…! Unë nuk dua të jem shqiptar! Dua të jem gjerman, amerikan, anglez. Dua të kem dinjitet, mirëqenie, ekonomi! Dua të jetoj dhe mbi të gjitha të shpresoj për një të ardhme!

Ju m’i keni vra-rë shpresat! Unë nuk dua të jem shqiptar! Unë nuk jam shqiptar! Unë nuk dua të trajtohem si një mbetje! Dua të jem qytetar, krenar për vendin që i ofron një jetë më të mirë, të qetë!

Sot, nesër dhe në ditët në vijim unë nuk jam shqiptar! Pres ditën që t’ia mbath! E urrej veten time, si thura shpresa në këtë vend! Si! Në djall vafshin të gjithë! Unë nuk jam shqiptar!

Categories
Receta

Kjo përzierje me limon dhe vaj ulliri u jep një shije speciale sallatave, ja si ta përgatisni

Përbërësit: 3-4 lugë gjelle lëng limoni të freskët, ¼ gotë vaj ulliri ekstra i virgjër, pak kripë dhe piper të zi, 3 lugë gjelle qepë e grirë imët (opsionale).

Nëse në këtë recetë do të përdorni qepën, duhet të përdorni një blender për të homogjenizuar përbërësit dhe për të integruar plotësisht qepën. Nëse nuk përdorni qepën, miksojini përbërësit në një tas qelqi me rrahëse vezësh. Nëse përdorni blender, miksojini derisa të merrni një masë homogjene pothuajse kremoze. Mund t’i shtoni një lugë shurup panje për ta bërë të ëmbël ose një lugë mustardë për ta bërë më të fortë.

Përdoreni menjëherë në sallata të ngrohta ose të ftohta, perime të pjekura, etj. Ruajeni në frigorifer për 3-4 ditë. Vaji mund të ngurtësohet nga temperatura e frigoriferit, prandaj tundeni mirë para përdorimit.

(NEPS)

Categories
Lajme

Kjo është kura natyrale kundër helmimit nga ushqimi

Helmimi nga ushqimi shkaktohet kryesisht nga mënyra jo higjenike e përpunimit dhe përgatitjes së një ushqimi të caktuar. Mungesa e higjienës shkakton shumimin e disa llojeve të rrezikshme të baktereve.

Simptomat e helmimit nga ushqimi janë të ngjashme me atë të gripit siç mund të jenë dhimbjet e barkut dhe temperaturë. Bakteret që shkaktojnë helmim gjenden kryesisht tek produktet e mishit, detit dhe të bulmetit.

Megjithatë, nuk përjashtohen rastet kur helmimi ndodh edhe pas konsumit të barishteve, frutave dhe disa ushqimeve të paketuara. Kur njeriu preket nga bakteret në fjalë, trupi humbet më shumë ujë se zakonisht.

Diarea, të vjellat dhe shtrëngimet e stomakut janë simptomat më të zakonshme të helmimit. Këto simptoma shfaqen 30 minuta deri në 6 orë pas tretjes së ushqimit. Ato mund të zgjasin deri në një ditë.

Kurat natyrale:

Një nga trajtimet popullore që këshillohej brez pas brezi është që nëse helmimi shfaqet me të vjella atëherë është e domosdoshme shpëlarja e stomakut me ujë të vakët. Kjo mund të jetë shumë e mundimshme sepse të vjellat janë të vazhdueshme. Por ekspertët rekomandojnë edhe kura të tjera natyrale kundër helmimit.

Xhenxhefili – Xhenxhefili përmirëson thithjen e ushqyesve dhe përshpejton tretjen. Ai përbën një kurë të shpejtë kundër të vjellave dhe të përzierave. Zieni një lugë çaji me 1-2 cm xhenxhefil të grirë në një filxhan me ujë dhe pijeni. Do të ndiheni më mirë menjëherë.

Uthulla e mollës – Uthulla e mollës ndihmon në zbehjen e shumë prej simptomave të helmimit nga ushqimi. Ajo qetëson shtresat e brendshme të stomakut dhe shkatërron bakteret. Përzieni dy lugë gjelle me uthull molle në një gotë me ujë 250 ml dhe pijeni përpara ushqimit.

Limoni – Acidet e limonit eliminojnë bakteret që shkaktojnë helmim. Ekspertët rekomandojnë pirjen e një lugë çaji me lëng limoni me pak sheqer tre herë në ditë. Ju mund të pini edhe ujë të vakët me lëng limoni herë pas here gjatë ditës.

Gjethet e borzilokut – Lëngu i gjetheve të borzilokut ka aftësi të jashtëzakonshme kundër baktereve. Zjeni një lugë gjelle me gjethe borziloku të thata ose të freskëta në një gotë ujë. Lëngun mund ta përzieni me një lugë gjelle me mjaltë dhe ta pini disa herë në ditë. Gjethet e freskëta mund t’i përzieni me pak piper të zi dhe tre lugë gjelle me kos. Këtë kurë mund ta konsumoni 3-4 herë në ditë deri sa simptomat të zhduken.

Hudhra – Hudhra është efikase kundër dhimbjeve të barkut dhe diaresë. Konsumoni një thelb hudhër në ditë që të eliminoni simptomat.

Mjalti – Ekspertët rekomandojnë një lugë çaji me mjaltë tre herë në ditë. Kjo sasi besohet të shërojë stomakun sepse mban nën kontroll prodhimin e acidit të tepërt në stomak.

Kosi – Kosi ka veti të jashtëzakonshme në eliminimin e baktereve që shkaktojnë helmim. Efekti qetësues do të jetë i menjëhershëm.

Categories
Lajme

Cili është qyteti më i sigurt në botë për vitin 2021? SCI shpall listën e plotë

Në një pandemi globale, është e kuptueshme që ka ndryshuar kuptimi i asaj çfarë e bën një qytet “të sigurt”. Kjo mund të shpjegojë ndryshimin në renditjen e Indeksit të Qyteteve të Sigurta të Njësisë së Inteligjencës së Economist (SCI).

SCI rendit 60 destinacione ndërkombëtare bazuar te siguria dixhitale, siguria shëndetësore, infrastruktura, siguria personale, si edhe siguria mjedisore, një kategori që u shtua për herë të parë këtë vit.

Qytetet aziatike si Tokio, Singapori dhe Osaka kane qenë vazhdimisht në vendet e para, por për vitin 2021 renditet një qytet europian. Kopenhagen u shpall qyteti më i sigurt në botë për vitin 2021, duke grumbulluar 82.4 pikë nga 100 në raportin vjetor. Siguria mjedisore ndikoi në renditjen e kryeqytetit të Danimarkës, i cili në vitin 2019 qëndronte në vendin e tetë.

“Një faktor kryesor që e bën Kopenhagenin një qytet kaq të sigurt është shkalla e ulët e krimit, aktualisht në nivelin e tij më të ulët në më shumë se një dekadë,” tha në raport Lars Weiss, kryebashkiak i Kopenhagenit.

Toronto humbi vendin e parë dhe u rendit në vendin e dytë, i ndjekur nga Singapori dhe Sidnei. Tokio qëndron në vendin e pestë. Qytetet më të sigurta në botë:

1. Kopenhagen 2. Toronto 3. Singapori 4. Sidnei 5. Tokio 6. Amsterdam 7. Uellington 8. Hong Kong 9. Melburn 10. Stokholm

Qytete të tjera që vijnë pas Top10 janë Barcelona, Nju Jorku, Frankfurti, Uashingtoni dhe Londra.