Categories
Shëndeti

Vetitë pozitive dhe negatĩve të kafes, të apasionuarit pas kafeines duhet t’i dijnë efektet

Rekomandohet te pini nje gote uje ne mengjes para se te konsumoni ushqim sepse sipas studiuesve disa njerez zgjohen ne mengjes te dehidratuar. Me e mira eshte qe gjate pjeses tjeter te dites te konsumoni vetem uje. Rekomandimi me i mire eshte 8 gota uje ne dite.

Ne pergjithesi dietologet rekomandojne te mos konsumoni sode pasi ka sasi te larte sheqeri dhe acid fosforik. Kjo e fundit ndikon negatĩvĩsht ne trupin tuaj ne prodhimin e kalciumit. Por cfare duhet te pini ju ?!

Çaj – Caj eshte nje nder pijet me te studiuara kur behet fjale per perfitimet e saj per sĕmùndjĕn e artritit. Caji i bardh, i zi dhe jeshil te gjithe kane permbajtje te larte te komponimeve nga bime qe kane ĕfekte te fuqishme anti- inflamator.

Ju do te gjeni nivel me te larte te ketyre komponimeve ne cajin jeshil dhe te bardhe. Caji jeshil  eshte pare ne pergjithesi si me i dobishem
Aktiviteti antioksidant qe ka ne perberje te cajrave  ka treguar se eshte 100 here me i forte se vitamina C dhe E. Studimet kane treguar se ndihmon ne ruajtjen e kercirit dhe kockave.

Kafja – Studimet tregojnë se kafja gjithashtu ka antioksidant. Kjo do të thotë se kafeja mund të ndihmojë per të lùftùar radikalet e lira në trup, të cilat shkaktojnë dëmtimin e qelizave. Studime të tjera sugjerojnë se konsumi i kafes mund të ketë një efekt mbrojtës ndaj kockave te trupit tuaj.

Studiuesit  jane akoma duke eksperimentuar kur bëhet fjalë për lidhjen midis kafes dhe nese shkakton rritjen e rrĕzĩkut te osteoporozës. Disa studime thonë se kafeja rrit rrĕzĩkun, studime te tjera tregojne qe nuk e rrir rrĕzikun e osteoporozës.

Po gjeja me e mire eshte ta pime kafen me vetepermbajtje – 1 deri ne 2 kupa ne dite. Kontrolloni nivelin e kafeines qe merrni dhe kujdes mos u dashuroni pas kafes me krem siper pasi ka shume kalori dhe shkakton sheqer te larte ne organizmin tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *