Categories
Këshilla

Çfarë ndodh nëse pi një gotë ujë me limon çdo ditë

E vërteta është se shumë njerëz pinë një gotë ujë me limon çdo ditë. Mbi të gjitha, nga shumë konsiderohet se është një pije magjike që, ndër të tjera, ndihmon në djegien e dhjamit.

Por a është vërtet kështu? Dhe për çfarë duhet të keni kujdes nëse pini një gotë ujë me limon çdo ditë?

Sipas nutricionistit klinik dhe sportiv dhe ekspertit të detoksifikimit Bates, përfitimet e kësaj pije nuk janë mit, megjithatë duhet të keni kujdes për konsumimin e saj.

Sipas Bates, për të marrë të gjitha përfitimet e limonit, duhet ta përdorni të plotë, domethënë së bashku me lëvozhgën e tij. Një studim i lidhur tregoi se polifenolët e pranishëm në lëvoren e limonit ndihmojnë në humbjen e peshës kur ndiqni një dietë të pasur me yndyrë.

Limonët janë gjithashtu të pasur me vitaminë C, e cila është thelbësore për prodhimin e kolagjenit, rrit sistemin imunitar dhe aktivizon glutathione, antioksiduesi kryesor i trupit. Bates rekomandon që të shtoni të paktën gjysmën e një limoni (të prerë) në 300 ml ujë.

Uji që do të përdorni duhet të jetë i vakët sepse temperatura e lartë ndihmon në çlirimin e vitaminës C dhe polifenoleve si nga limoni ashtu edhe nga lëvorja e tij.

E megjithatë, ekziston një kohë specifike që duhet ta konsumoni. Koha e duhur, sipas ekspertëve, është në mëngjes, sepse kur trupi ynë zgjohet, është shumë i dehidruar. Pra, është mënyra më e mirë për të rimbushur lëngjet e humbura gjatë natës dhe për të filluar ditën tuaj.

Çfarë duhet të shikoni për:

Erozioni i dhëmbëve: Nëse pini limon shumë shpesh ekziston rreziku që smalti i dhëmbit të gërryhet.

Hekur i lartë: Limoni rrit aftësinë për të thithur hekur. Pra, nëse keni hekur të lartë, konsultohuni me mjekun tuaj.

Konsultohuni me mjekun tuaj: Ka një rast të konsumimit të shpeshtë të kësaj pijeje, keni efekte të ndryshme anësore. Konsultohuni me mjekun tuaj në çdo rast.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *