Categories
Këshilla

Ju njohim me ujin e kokosit, pije e mrekullueshme që duhet të përdoret për aktivitetin fizik

Uji i kokosit po fiton popullaritet si shumë i dobishëm për shëndetin, sepse është e mbushur me përqendrime të elektroliteve, vitaminave dhe mineraleve.

Mjekësia tradicionale beson se kjo pije tropikale ndihmon tretjen, urinimin dhe madje edhe prodhimin e spermës. Në rajonet tropikale nëpër botë, uji i kokosit u përdor për të trajtuar dehidratimin. Për t’u siguruar që kjo pije tropikale është efektive, ne do ju tregojmë disa arsye shëndetësore për të pirë ujë kokosi.

Uji i kokosit është një alternativë e shkëlqyeshme ndaj pijeve sportive që mund të përmbajnë sheqer, ngjyrosës ushqimi ose ëmbëlsues artificialë. Shumë studime kanë treguar se uji i kokosit mund t’ju ndihmojë të mbani të hidratuar dhe të ndihmojë në rimbushjen e lëngjeve pas një vrapimi.

Kjo pije tropikale është një zëvendësim i shkëlqyeshëm për pije me më shumë kalori si pijet e gazuar ose lëngjet, pasi një filxhan pije kokosi përmban vetëm 45 kalori. Fakti është, uji i kokosit përmban më pak sheqer dhe karbohidrate sesa shumica e lëngjeve dhe pijeve. Gjithashtu është plot me minerale dhe elektrolite si natriumi dhe kaliumi.

Kushtojini vëmendje pirjes së ujit të kokosit, pasi përmban kalcium dhe magnez, të cilat janë jetike për kockat dhe dhëmbët. Kalciumi ndihmon muskujt të tkurren dhe të punojnë si duhet. Magnezi ndihmon në lëvizjen e kalciumit dhe kaliumit në muskuj për të ndihmuar në tkurrje dhe relaksim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *