Categories
Këshilla

Kurioziteti për kafen: Sa filxhanë duhet të pini në ditë?

Gjatë shekullit të 17-të, pirja e kafesë dënohej me humbje jete. Në atë kohë, besohej se kishte efekte që ndryshonin mendjen. Për fat të mirë, tani ne mund të pimë kafe sa të duam, dhe shumëllojshmëria e përbërjeve që përmban ajo është provuar se sjell përfitime shëndetin tonë. Por ende ka shumë diskutime rreth asaj se sa kafe duhet pirë gjatë një dite.

Nga sasia e duhur e kafesë përfiton zemra juaj – Një grup shkencëtarësh nga Gjermania kanë zbuluar se kafeina bën që qelizat në enët tona të gjakut të reagojnë në një mënyrë të caktuar. Përmirëson mënyrën e funksionimit të këtyre qelizave dhe i bën ato të performojnë si të reja. Studiuesit besojnë se sasia optimale e kafesë që na duhet për ta mbajtur zemrën më të re për më gjatë është 4 filxhanë në ditë.

Pirësit e kafesë jetojnë më gjatë – Gjatë viteve, studiuesit kanë vërejtur se pirësit e rregullt të kafesë kanë më pak të ngjarë të preken nga kushte të ndryshme shëndetësore. Lista përfshin sĕmundjĕt e zemrës, goditjet në tru, sĕmundjĕt e frymëmarrjes, infeksionet dhe diabetin. Një studim masiv i 400,000 njerëzve në SHBA zbuloi se njerëzit që pinë kafe në baza ditore kishin më pak të ngjarë të vdisnin nga ndonjë shkak sesa njerëzit që ndërpresin kafeinën.

Por mos e teproni – Sidoqoftë, nëse pini më shumë sesa duhet, shkalla fillon të lëvizë drejt rrĕzikut. Njerëzit që pinë rregullisht shumë kafe mund të përgatiten për disa ndërlikime shëndetësore. Pirja e më shumë se 6 ekspresëve çdo ditë mund të rrisë rrĕzikun e sĕmundjĕs së zemrës deri në 22%, sipas një studimi.

Çfarë e bën kafenë jo të shëndetshme – Nëse jeni duke pirë më shumë se 6 filxhanë kafe në ditë, nuk është vetëm kafeina që mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj. Shumë adhurues të kafesë ngarkojnë pijet e tyre me sheqer dhe krem që shtojnë kalori dhe yndyrë, të cilat nga ana tjetër mund të çojnë në probleme të mundshme shëndetësore. Ndërsa është e vërtetë që sasia e duhur e kafesë së zezë zvogëlon rrezikun e diabetit, duke shtuar ëmbëlsues, krem dhe aromatizues mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *