Categories
Këshilla

Katër zakone që duhet t’i bëni tuajat në mëngjes, për një jetë me shëndet

Për ta nisur ditën në mënyrë fantastike, ju sugjerojmë disa zakone të cilat mund t’ju duken të duhurat për mëngjesin tuaj. E nisim me limonin. Ka shumë arsye pse duhet të ndërroni kafenë, në favor të një gote me ujë të ngrohtë me limon. Do të përmirësojë punën e sistemit tuaj të tretjes, veshkave dhe zorrëve; mund të ndihmojë në largimin e toksinave nga trupi juaj; mund të forcojë imunitetin tuaj.

Së dyti, lani gjuhën. Të gjithë e dimë që duhet të lani dhëmbët dy herë në ditë. Por nuk duhet të ndaleni këtu: një numër i madh bakteresh grumbullohen gjithashtu në gjuhën tuaj, dhe është kjo që mund t’ju japë erë të keqe të gojës dhe mund të çojë në pllaka dentare, prishje të dhëmbëve dhe probleme me mishrat e dhëmbëve.

Në mënyrë që të pastroni gjuhën tuaj, gjithçka që ju nevojitet është një furçë dhëmbësh e zakonshme. Vetëm kini kujdes të mos e pastroni shumë fort, përndryshe mund të dëmtoni sipërfaqen e gjuhës tuaj.

Së treti, aktivitetet. Rutina jonë e mëngjesit vazhdon pothuajse në të njëjtën mënyrë për shumicën dërrmuese prej nesh. Por pak do të kishin menduar se gjithçka që ju duhet të bëni është të shtoni disa aktivitete të thjeshta, por shumë efektive në të dhe fillimi i ditës suaj do të bëhet shumë më i lehtë.

Së katërti, ju mund ta përfundoni rutinën tuaj të mëngjesit duke larë gojën me tretësirë ​​të peroksidit të hidrogjenit. Nuk ka asgjë të rrezikshme për këtë për sa kohë që ju qëndroni në raportin e duhur: 5-7 pika të një tretësire 3% për 50 ml ujë. Përveç kësaj, sigurohuni që shtoni tretësirë ​​në ujë sesa anasjelltas.

Kjo procedurë mund të ndihmojë në zbardhjen e dhëmbëve, largimin e erës së keqe të gojës dhe shërimin dhe mbrojtjen e mishit të dhëmbëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *