Categories
Këshilla

Përzierja magjike, qumështi dhe hudhrat ndikojnë direkt në shëndetin tonë!

Perimet, frutat dhe erëzat janë pjesë e disa prej kurave më të mira mjekësore që njeriu mund të përdorë kundër shumë sëmundjeve dhe çrregullimeve. Ne do t’ju mësojë si ta përgatisni këtë kurë në mënyrën më të thjeshtë dhe ta përdorni atë sa herë keni nevojë.

10 thelpinj hudhër të grirë hollë, 2-3 lugë çaji me sheqer ose mjaltë, 500 ml qumësht, 250 ml ujë. Përzieni ujin dhe qumështin në një tenxhere. Shtoni hudhrën dhe vendoseni në zjarr. Sapo lëngu të marrë valë, uleni temperaturën dhe përziejeni vazhdimisht. Pas pak minutash, hiqeni tenxheren nga zjarri, kullojeni lëngun, shtoni sheqerin ose mjaltin dhe pijeni të ngrohtë.

Përfitimet e kësaj pijeje të shëndetshme janë të shumta / Artriti dhe Nervi Shiatik – Konsumi ditor i këtij lëngu ndihmon në trajtimin e simptomave dhe dhimbjeve shoqëruese të artritit. Ky qumësht ndihmon në zbutjen e dhĩmbjeve të nervit shĩatĩk.

Azma – Qumështi me hudhra duhet pirë çdo natë përpara gjumit për të zbutur simptomat e azmës. Ju mund të pini qumështin ose të hani tre thelpinj hudhër çdo natë.

Verdhëza – Hudhra eliminon toksinat nga organizmi dhe aktivizon enzimat e mira me qëllim përmirësimin e funksionit të mëlçisë. Hudhra përmban shumë sulfur që është mjaft i rëndësishëm për mëlçinë. Hudhra përmban edhe selenium dhe alicinë të cilat ulin yndyrosjen e mëlçisë. Konsumi i rregullt i hudhrës dhe qumështit në një lëng të vetëm për pesë ditë me rradhë, ndihmon në trajtimin e verdhëzës.

Pagjumësia – Qumështi me hudhra ndihmon në qetësimin e organizmit dhe ju ndihmon të flini më mirë. Pneunomia – Qumështi me hudhra duhet pirë tre herë në ditë kundër pneumonisë.

Tretja – Vlerat fantastike antiseptike të hudhrës e bëjnë atë shumë të rëndësishme për sistemin imunitar, tretjen, pastrimin e sistemi limfatik dhe detoksifikimit të trupit. Ky lëng ndihmon në sekretimin e lëngjeve tretëse dhe kundër diaresë.
Kolesteroli – Pijeni qumështin me hudhra për një javë të tërë nga një gotë për të rregulluar nivelin e kolesterolit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *