Categories
Receta

RECETA: Pak mundim dhe pak shpenzim, lëngu i ananasit ju ndihmon të humbisni peshë

Trupi ynë përbëhet nga 60% ujë, kështu që ne duhet të pimë shumë ujë në mënyrë që të forcojmë qarkullimin e gjákut dhe të mbështesim të gjitha proceset që ndodhin në sistem.

Megjithatë, nëse shtoni aromë në ujë, ju merrni një pije natyrale të shijshme që do ta mbajë trupin të hidratuar dhe do të përmirësojë shëndetin në shumë mënyra. Uji i ananasit është një nga pijet më të fuqishme natyrore që përshpejtojnë humbjen e peshës, lùftojnĕ inflamacionin në trup dhe lehtësojnë dhimbjĕt e kyçeve.

Ananaset kanë efekte të fuqishme antiinflamatore për shkak të pranisë së bromelain, një enzimë që shpejton procesin e shërimit dhe lehtëson dhimbjĕn. Përmbajtja e lartë e bromelinës dhe jodit do të parandalojë çrregullime të ndryshme autoimune dhe lehtëson çrregullimet e tiroides. Janë të pasur në fibra, kështu që konsumimi i tyre krijon një ndjenjë të ngopjes dhe parandalon dëshirat për të konsumuar ushqime me sheqer dhe yndyrna.

Lëngu i ananasit lùfton inflamacionin e zorrës së trashë dhe lehtëson simptomat e astmës. Nëse shtoni edhe farat e koprës në pije, gjithashtu do të pasuroni aromën dhe do të qetësoni sistemin tretës.

Ja se si ta përgatisni këtë pije: ½kupa me ananas, 1 lugë fara kopër, 8 gota ujë të nxehtë. Shtoni copëzat e ananasit në një kanë me ujë të nxehtë. Lëreni që pija të ftohet në temperaturën e dhomës dhe më pas shtoni farat e koprës. Lëreni të qëndrojë brenda natës, dhe në mëngjes mund të filloni ta pini.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *