Categories
Lajme

Ju sugjerojmë dieten me portokall dhe me vezë! Humbisni 6 kg për 15 ditë

Dietat janë mënyra më e shpejtë për të rënë në peshë, por duhet të keni parasysh se dietat që mundësojnë rënie të shpejtë nga pesha nuk janë aspak të shëndetshme dhe mund t’ju japin dyfishin e peshës së humbur nëse nuk mbani një regjim të rregullt ushqimor edhe pas tyre.

E hënë: Mëngjesi: 1 portokall, 1 biskotë integrale, 1 kafe ose çaj pa sheqer. Dreka: 1 portokall, 1 vezë e zier, 1 gotë qumësht ose kos. Darka: 2 domate, 2 vezë të ziera, 1 kastravec, 1 fetë bukë integrale

E martë: Mëngjesi: 1 portokall, 2 biskota integrale, 1 kafe ose çaj pa sheqer. Dreka: 1 portokall, 1 vezë e zier, 1 gotë qumësht, 2 biskota integrale. Darka: 125 gr mish vici, 1 domate, 1 filxhan çaj pa sheqer

E mërkurë: Mëngjesi: 1 portokall, 2 biskota integrale, 1 kafe ose çaj pa sheqer. Dreka: 1 portokall, 1 vezë e zier, 1 gotë qumësht, pak sallatë jeshile Darka: 125 gr mish vici, 1 portokall, 1 fetë buk integrale

E enjte: Mëngjesi: 1 portokall, 2 biskota integrale, 1 kafe ose çaj pa sheqer. Dreka: 125 gr djathë i bardhë, 1 domate, 1 fetë bukë integrale. Darka: 125 gr mish vici, 2 domate, 1 fetë bukë integrale, 1 mollë jeshile

E premte: Mëngjesi: 1 portokall, 2 biskota integrale, kafe ose çaj. Dreka: 200 gr peshk, 1 domate, 1 fetë bukë integrale. Darka: 500 gr perime të ziera (karrota, bizele, brokoli, patate etj), 1 vezë, 1 domate.

Në fundjave mund të hani çfarë të doni, por pa e tepruar. Javën e dytë rifillojeni dietën nga fillimi. Gjatë dietës duhet të pini 2 l ujë në ditë.

KUJDES! Ju lutem konsultohuni me mjekun tuaj përpara se ta nisni dietën sepse trupa të ndryshëm reagojnë në mënyra të ndryshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *