Categories
Shëndeti

Çaji i zi është një “thesar” i vërtetë, keni 5 arsye pse duhet ta përdorni

Në ditët e sotme, çaji i zi përbën një ndër preferencat kryesore të njerëzve. Megjithatë, ky çaj nuk është vlerësuar vetëm për shijen e mirë, por gjithashtu dhe për përfitimet e shumta shëndetësore që sjell.

Arsyet pse duhet të shtoni një filxhan çaji në rutinën tuaj ditore janë të shumta.

Përmirësoni shëndetin e zemrës

Konsumimi i çajit të zi mund të ndihmojë zemrën të funksionojë dhe të zvogëlojë rrẹ.zikun e go.ditjes në tru dhe sëmundjeve të tjera. Studimet tregojnë se ata që pinë rreth tre ose më shumë filxhanë çaj të zi në ditë mund të zvogëlojnë rrẹzikun e go.ditjes deri në 21%.

Largon erën e pakëndshme të këmbëve

Çaji i zi mund të zvogëlojë erën e pakëndshme të këmbëve për shkak të acidit tanik që përmban. Vrẹt të gjitha bakteret që shkaktojnë erë dhe mund të mbyllin poret duke ju djersitur më pak. Për ta bërë këtë, vendosni dy bustina me çaj të zi në një litër ujë. Lëreni për një kohë, pastaj zhytini këmbët për 15 minuta deri në 30 minuta.

Ul mundësinë e shfaqjes së diabetit

Një studim zbuloi se njerëzit e moshuar në ishujt Mesdhe kanë një mundësi më të ulët të pasjses diabetit për shkak të konsumit të rregullt të çajit të zi. Ata shpesh pinë një filxhan ose dy nga ky çaj pothuajse çdo ditë dhe ka rezultuar i efektshëm në parandalimin e diabetit të tipit 2.

Forcon imunitetin

Çaji i zi forcon sistemin tuaj imunitar, sepse ka një kapacitet të lartë për thithjen radikale të oksigjenit.

Ul nivelin e stresit

Çaji i zi përmban L-theaninë që ndihmon të ndiheni më të relaksuar. Pirja e çajit të zi mund të ulë nivelet e kortizolit, kështu që do të keni kontroll më të mirë mbi nivelet e stresit. Konsumoni një sasi të moderuar të këtij çaji çdo ditë dhe do të ndjeni një përmirësim të madh.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *