Categories
Këshilla

10 ushqime që duhet t’i keni në dietën tuaj për pastrimin e zorrës së trashë

Zorra e trashë është pjesa e fundit përbërëse e aparatit tretës por gjithashtu edhe më e rëndësishmja. Ajo heq ujin dhe kripën nga mbetjet e ngurta. Që të keni një sistem tretës të shëndetshëm pastrimi i zorrës së trashë është shumë i rëndësishëm. Gjithashtu parandalon káncérín e zorrës së trashë.

Këtu renditën 10 ushqimet më të mira për pastrimin e zorrës.
Limoni – Frutat agrume janë shumë efektive në pastrimin e zorrës së trashë, sidomos limoni. Duke pirë një gotë me lëng limoni në mengjës ju ndihmon që të pastroni zorren dhe të detoksikoni trupin tuaj.

Spinaqi ndihmon që të mbroje aparatin tretës nga sëmundjet dhe pastron zorrën tuaj.
Çaji jeshil është shumë i pasur për trupin tonë. Çaji jeshil na ndihmon që të detoksikojmë mëlçinë.

Bishtajorët – Fasulet dhe thjerrëzat i bëjne mirë aparatit tretës dhe ndihmojnë në pastrimin e zorrës së trashë.
Drithërat nuk kanë kalori dhe kolestërol. Drithërat duhen përfshirë në dietën tuaj. Për shkak të përmbajtjës së lartë të fibrave ato i bëjnë shumë mirë sistemit tretës.

Avokado – Vaji Omega-3 që ndodhet tek avokadoja ndihmon për të pastruar zorrën. Vaji i avokadës vepron si lubrifikant në muret e zorrës së trashë duke hequr të gjithë mbetjet toksike dhe grimcat e ushqimit.

Peshku –  Acidi yndyror Omega-3 që ndodhet tek peshku ndihmon në pastrimin e sistemit të aparatit tretës dhe gjithashtu ndihmon në tretje.
Hudhëra është një bimë e cila ofron shumë avantazhe për shendetin dhe ndihmon gjithashtu në pastrimin e zorrës së trashë.

Lëngjet e frutave janë të pasura në fibra që i ndihmon ata në pastrimin e kripës dhe detoksimin e sistemit tretës.
Brokoli detoksifikon zorrën e pastër dhe e mban atë të pastër. Gjithashtu pastron mëlçinë dhe ndihmon në tretjen e shëndetshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *