Categories
Këshilla

Ushqimet me pak kalori, ndihuni të ngopur duke konsumuar produktet e duhura

U ka ndodhur ndonjehere qe te ndiheni te uritur gjate gjithe dites ? Lajmi i mire eshte se gjenden shume ushqime te shendetshme dhe kombinime vaktesh, te cilat mund t’u bejne te ndiheni te ngopur pa shkaktuar probleme me kalorite.

Celesi eshte se i duhet dhene prioritet tre komponenteve te njepasnjeshem per humbjen e peshes : proteinat, uji dhe fibrat. Sipas Elisabeth Somer, autores se librit “Hani per te qene seksi”, te tre keta komponente ose secili nga keta do t’u ngope perpara se te ndiheni te zbrazet keshtu qe do te coheni nga tavolina perpara se te ndiheni te mbingopur.

Zgjidhni dritherat e plota – Per te ulur ndjesine e te ndjerit i ngopur zgjidhni 100 % kokrrat e plota sic eshte orizi kaf dhe qulli me drithera ,fibrat qe mbushin dritherat ndihmojne per te balancuar nivelin e sheqerit ne gjak . Jeni duke kerkuar per ushqime me drithera qe te ngopin? Gatuani drithera me qumesht per te marre proteinat ,ujin dhe fibrat ,nje vakt ky qe do te parandaloje mbingopjen tuaj gjate dites.

Kthehuni ne ngjyrat e erreta – Keni shkembyer orizin e bardhe me kafin, po rreth te ziut keni informacion? Ky lloj orizi, me pak i njohur, perbehet nga fibra me permasa te medha dhe antioksidante. Ai permban sasi te vogela karbohidratesh dhe me pak kalori se sa homologet si orizi I bardhe apo kaf.(Nje gjysme filxhani orizi I zi i gatuar permban 90 kalori krahasuar me 102 kalorite e orizit te bardhe dhe 108 kalorite e orizit kaf.)

Hani jeshilet qe djegin kalorite –  I djegin perimet kalorite ? Kjo eshte nje arsye per te ngrene perime! Sipas librit ”Ushqimet qe cojne ne uljen e peshes : efektet negative te kalorive” nje filxhan brokoli permban vetem 25 kalori dhe permban deri ne 80 kalori qe depertojne ne trup,qe do te thote se ju digjni 55 kalori vetem duke ngrene! Nuk jeni admirues i brokolit? Provoni aparenji , lule laker,selino ose kungull I njome kur keni nevoje per meze te lehta energjike.

Te shkojme pas shalqinit – Gjysma e cdo pjate ose mezeje duhet te kete shume ngjyra, qe duhet te jete nje kombinim fibrash dhe uji per t’u ngopur me me pak kalori. Gjate veres provoni te kenaqni dhembet tuaj me ujin qe permban shalqini. Dy filxhane permbajne me pak se 100 kalori dhe afersisht gjysmen e sasise se rekomanduar te vitamines C.

Te hame fasule te pjekura – Bimet bishtajore sigurojne nje kombinimin perfekt te perberesve per te humbur peshe. Ato jane burime te shkelqyera te fibrave dhe ndihmojne ne parandalimin e semundjeve ,zbuluar nga studimet. Fasulet ,sidomos, jane nje ushqim shume i mire per mbajtjen e linjes se belit,sepse ato gjithashtu permbajne fibra, nje teresi karbohidratesh dhe nje mori antioksidantesh dhe lende ushqyese. Mendoni sikur te merrni qiqra, fasule te zeza,fasule te bardha me njolla te zeza (lloji i fasules),thjerreza, bathe, fasule te kuqe (ne forme veshke), barbunja. Nga superat dhe comleket tek sallatat dhe sanduicet (me nje flete te holle buke) mundesite jane te pafundme!

Shtoni me shume bulmetin – Ju nuk duhet te keni ngrene qumesht ne darke qe kur keni qene femije, por ju edhe mund t’i riktheheni kesaj. Kerkimet kane treguar se konsumimi i rregullt i produkteve te bulmetit eshte nje tendence per t’u kenaqur dhe qendruar i dobet. Per te marr tre vlerat e rekomanduara ne dite , niseni diten tuaj me nje fete djathe ose jogurt, per te siguruar mengjesin, pini nje gote qumesht me pak yndyrne gjate mezes suaj ne mbremje, ose zgjidhni nje cokollate me qumesht te skremuar.

Pini jeshile – Nqs nuk keni provuar ende jeshilet e buta, iu keni lene ne mungese nje pjese te lendeve te mira ushqyese, te bera me spinaq , laker jeshile, laker (qe permban edhe brokolin),mustarde apo ndonje jeshile tjeter. Pijet jeshile jane te pasura me vitamina dhe minerale, te cilet sigurojne fibrat me pak kalori ( dhe nuk e kane shijen si te sallates).
Per te shijuar 140 kalorite jeshilet e buta , provojeni kete recete
1/4 feta te pjekura banane ,1/4 rrush jeshil pa fare ,1/4 filxhan me copa mango te fresket te ngrire,1/2 filxhan spinaq I fresket , 1/4 molle jeshile me feta , 1/8 jogurt me vanilje pa yndyrne, copa ananasi pa sheqer, shtoni 1/2 akull dhe perzijeni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *