Categories
Këshilla

10 ushqime që djègin më shumë kalori, a i përdorni?

Ekzistojnë ushqime të ndryshme që mund të konsumoni çdo ditë në mënyrë që të digjni kalori dhe të bini në peshë. Megjithatë këto që po ju rendisim janë ushqime tepër të shijshme dhe ju bëjnë që të përfitoni të mira të paimagjinueshme. Provoni që të shtoni disa nga këto ushqime në dietën tuaj, sigurisht duke mos harruar që të bëni ushtrime fizike në mënyrë të rregullt.

Portokallet përshpejtojnë metabolizmin dhe ju ndihmojnë që të digjni shumë kalori. Ky frut ju ndihmon që të ndiheni të ngopur më shpejt dhe për një kohë më të gjatë me pak kalori. Portokallet gjithashtu janë të pasur me fibra.

Selinoja përmban pak kalori dhe ndihmon në djegien e asaj që konsumoni. Selinoja ka përmbajtje të lartë uji dhe kjo e bën një pjesë të rëndësishme të dietës tuaj.

Drithërat përveçse ulin rrèzîkun e sèmundjève kronike, janë shumë të rëndësishme për rënien në peshë pasi kërkojnë më shumë kohë për tu tretur ndaj duke bërë që të mos ndiheni të uritur për një kohë të gjatë. Drithërat janë të pasura me vitamina të ndryshme, minerale dhe karbohidrate.

Çaji jeshil është një shtytës shumë i mirë i metabolizmit. I pasur me antioksidues, çaji jeshil ndihmon në rënien në peshë.
Omega-3 është vërtetuar shkencërisht se është një rregullues i metabolizmit tonë. Ky lloj acidi prek drejtëpërdrejtë hormonet që kontrollojnë sa shjepjt digjen yndyrat. Omega-3 gjendet tek peshqit, kryesisht tek salmoni.

Kafeja është diçka e pazëvendësushme për pjesën më të madhe të njerëzve në të gjithë botën, sidomos në mëngjes.
Avokado është një “mik” shumë i mirë kundër kalorive, pasi ndihmon metabolizmin në prodhimin dhe mbrotjen e energjisë të prodhuar nga qelizat.

Ushqimet pikante bëjnë të gjitha të mundur djegien më të shpejtë të kalorive. Pikantet nuk janë të pasura me kalori dhe janë një mënyrë tepër e mirë për të kombinuar pjatat tuaja.

Farat Chia janë të pasura me proteina, fibra, omega-3 dhe ndihmojnë në kontrollimin e urisë. Këto fara bëjnë që të ndiheni të ngopur për një kohë më të gjatë.
Bajamet ndihmojnë kundër celulitit dhe forcimin e metabolizmit. Ato ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *