Categories
Këshilla

Dietologu i famshëm italian hedh poshtë steriotipin: Makaronat nuk na shëndoshin

Gjithmonë kemi menduar se makaronat na shëndoshin dhe se, duhet të jemi të kujdesshëm me konsumimin e tyre. Por, tashmë vjen një ide krejt tjetër, nga një dietolog, i cili i mëshon faktit se makaronat nuk na shëndoshin dhe se, madje, përmirësojnë humorin.

Dietologu italian Nicola Sorrentino, i cili merret me dietat e personazheve të famshme, thotë se makaronat nuk na shëndoshin. Për t’u ndier më të lehtë pasi i keni konsumuar, është mirë që makaronat ti zieni me lëng perimesh ose lëng peshku.

Por edhe më i rëndësishëm është faktin se konsumi i makaronave përmirëson humorin, sepse stimulon prodhimin e endorfinës, hormoni i mirëqenies. Gjithashtu, karbohidratet përmbajnë edhe serotonionë, një neurotransmetues, me rol të rëndësishëm kundër depresionit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *