Categories
Lajme

Jo vetëm speci djegës, ju lístoj ushqimet që ulin presíonin e lartë të gjakut

Presíoni i lartë i gjakut mund të prekë të rinjtë, të rriturit dhe të moshuarit. Është quajtur “vra.sësí i heshtur”, sepse shpesh nuk ka shenja paralajmëruese ose simptoma, dhe shumë njerëz as nuk e dinë se kanë këtë sëmu.ndje.

Mjekët besojnë se hipertensioni nuk mund të çojë në vdėkje, por presioni i lartë i gjakut shkakton shumë lehtë probleme të zemrës, të cilat mund të vënë në rrėzik jetën e njerëzve.

Për fat të mirë, studimet tregojnë se një dietë e shëndetshme mund të zvogëlojë ndjeshëm presionin e lartë të gjakut.

Në këtë artikull do t’ju tregojmë produktet që mund të shtoni në dietën tuaj për të ulur prėsionin e lartë të gjakut.

Bajame dhe arra, banane
Hudhra dhe patate
Farat e lulediellit dhe fasule

Speci djegës, Shafrani i Indisë
Spinaqi, Panxhari
Vaji i ulliri, Çokollata e zezë
Farat e lirit, Domatet, Vaji i susamit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *