Categories
Shëndeti

Këshilla të qarta: 5 fruta që duhet të konsumoni për humbje peshe

Nuk është sekret që frutat janë pjesë e një vakti të shëndetshëm. Frutat janë të mbushura me lëndë ushqyese të tilla si vitamina dhe minerale, së bashku me fibra për t’ju mbajtur të ngopur midis vakteve. Sheqeri natyror i frutave i bën ata gjithashtu një zëvendësues të kënaqshëm të dëshirës së ëmbël.

Mollë – Dihet se mollët ndihmojnë në humbjen e peshës, gjë që mbështetet nga studimet shkencore.

Roli i mollëve në humbjen e peshës nuk duhet të habisë, pasi ato janë të pasura me fibra, një lëndë ushqyese e njohur për të rritur ndjenjat e ngopjes dhe për të parandaluar urinë. Një mollë e madhe ka 116 kalori dhe 5g fibra.

Shalqiri – Ka kalori të ulët me përmbajtje të lartë uji. Kjo do të thotë që ju mund të hani 2 filxhanë shalqi për më pak se 100 kalori, sepse shalqiri është mbi 90% ujë. Pirja e ujit shtesë përmes frutave ndihmon në promovimin e zakoneve të ekuilibruara të ngrënies, pasi qëndrimi i hidratuar përmirëson oreksin. Një filxhan shalqi ka 46 kalori dhe 0.6g fibra.

Mjedra – Mjedrat janë të vogla, por të forta. Me një përmbajtje të shkëlqyeshme të fibrave, mjedrat nxisin ngopjen, rregullojnë tretjen dhe sigurojnë shumë përfitime shëndetësore. Për vetëm 80 kalori, një filxhan me mjedra ofron 36% të rekomanduar të suportit ditor të fibrave. Një filxhan përmban 80 kalori dhe 9g proteina.

Grejpfrut – Studimet kanë zbuluar se një përbërje në grejpfrut, e quajtur naringin, mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak dhe të nxisë humbjen e peshës. Ndërsa përqendroheni në ushqimin e shëndetshëm, shijoni grejpfrut të shtrydhur me ujë, shtoni atë në një sallatë ose përdorni atë si një limon për të aromatizuar ushqimin. Një grejpfrut mesatar ka 82 kalori dhe 2.8g fibra.

Portokalli – Me një përmbajtje të lartë të fibrave dhe ujit, portokallet ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur duke siguruar vitaminë C. Hani një portokall të plotë ose përdorni copa portokalli, mandarine në sallata. Një portokall mesatar ka 62 kalori dhe 3g fibra.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *