Categories
Lajme

Kamomil dhe sodë, kura ideale për sinozitin dhe hundët e bllokuara

Kamomili është një prej bimëve mjekësore më të lashta në glob. Kjo lule që i përngjason diellit, është ndër më të përdourat dhe më të studiuarat nga mjekësia moderne.

Sipas studimeve mjekësore, më shumë se një milionë filxhanë me çaj kamomili konsumohen çdo ditë në të gjithë botën. Kamomili është një nga çajrat më popullorë edhe në Shqipëri.

Ai kombinohet me qumësht apo me pak mjaltë, dhe arrin të falë qetësi mendore dhe shpirtërore. Përveç tyre, kamomili rekomandohet kundër stre.sit, për imunitet të fortë dhe për rrugët e frymëmarrjes.

Studime të ndryshme tregojnë se thithja e avullit që përmban ekstrakte kamomili zbut problemet e shkaktuara nga infek.sioni i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes.

Në këtë artikull, do të mësoni se si të përdorni kamomilin në një kurë të thjeshtë por efikase kundër sekrecioneve në rrugët e frymëmarrjes dhe sinozitit.

Përbërësit: 1 lugë gjelle me lule të thata kamomilit, gjysmë luge çaji me kripë, gjysëm luge çaji me sodë buke, ujë të zier.

Përdorimi: Hidhini lulet e kamomilit në një tenxhere me ujin e zier dhe mbajini për 15 minuta. Më pas kullojeni ujin dhe hiqni çdo grimcë të kamomilit. Shtoni kripën dhe sodën e bukës dhe përziejini mirë deri sa të treten. Lëreni tretësirën të ftohet dhe më pas përdoreni me një pikatore për të shpëlarë hundët dhe shpërbërë sekrecionet që i bllokojnë ato.

Kamomili është efikas edhe në zbutjen e simptomave të të ftohurës. Studimet shkencore kanë treguar se nuhatja e avullit të lëshuar nga kamomili i zier ka efekt qetësues të símptomave të ínfeksíoneve në rrugët e sipërme të frymëmarrjes.

Ky efikasitet i atribuohet substancave përbërëse të kësaj bime mjekësore që luftojnë inflamacionin. Kamomili është gjithashtu i mirë për forcimin e imunitetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *