Categories
Lajme

Mjaltë + kanellë, kombinimi që kuron shumë sėmundje!

Përzierja e mjaltit me kanellën dihet se kuron shumë sëm.undje. Mjalti, edhe pse është i ëmbël, nëse merret në masën e duhur mund të shërbejë si ilaç edhe për diabetikët. Kjo është lista me sëmu.ndjet që mund të kurojë përzierja e mjaltit me kanellën:

Ata që vuajnë nga zemra – Përzieni mjaltin me pluhur kanelle dhe lyeni bukën në vend të gjalpit rregullisht çdo mëngjes. Kjo përzierie ul kolesterolin në arterie dhe shmang problemet në zemër. Përdorimi i rregullt i procesit të mësipërm ndihmon në funksionimin e duhur të frymëmarrjes dhe forcon zemër. Me kalimin e viteve, arteriet dhe venat humbasin fleksibilitetin dhe bllokohen më lehtë. Mjalti dhe kanella ndikojnë në rigjallërimin e arterieve dhe venave.

Ata që vuajnë nga artriti – Çdo ditë në mëngjes dhe në darkë, në një filxhan me ujë të nxehtë shtoni 2 lugë mjaltë dhe pak kanellë pluhur.

Ata që vuajnë nga kistet – Dy lugë gjelle kanellë të përziera me një lugë kafeje mjaltë në një gotë me ujë të vakët, shkatë.rrojnë mikrobet e fshikëzës së urinës.

Dhímbje dhëmbi – Krijoni një masë me një lugë kafeje kanellë dhe pesë lugë kafeje mjaltë dhe më pas lyeni dhëmbin që iu dhemb. Këtë mund ta përsërisni dy-tri herë brenda ditës.

Puçrra – Tri lugë gjelle me mjaltë dhe një lugë kafeje me kanellë pluhur. Pasi t’i përzieni mirë aplikojini në fytyrë në pjesët që shfaqet më shumë ky problem. Bëheni para se të flini dhe shpëlajeni fytyrën me ujë të vakët mëngjesin tjetër. Aplikoheni vazhdimisht për dy javë.

Erë e keqe e gojës – Një gargarë në mëngjes me një lugë kafeje mjaltë dhe kanellë pluhur në një gotë me ujë të nxehtë. Mban gojën tuaj të freskët gjatë gjithë ditës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *