Categories
Lajme Shëndeti

Ç’ndodh me trupin tënd, kur shmang ngrënien e mëngjesit

Mëngjesi konsiderohet shpesh si vakti më i rëndësishëm i ditës, por ka ende pyetje nëse kjo thënie është e vërtetë apo thjesht mit. Më poshtë do ju tregojmë disa përfitime dhe disavantazhe të shmangies së vaktit të mëngjesit.

Mund të shtoni peshë – Nëse mendoni se duke anashkaluar mëngjesin do të humbni peshë, jeni gabim. Disa studime kanë treguar se qëndrimi i uritur në mëngjes mund të lidhet me mbipeshën, jo vetëm tek fëmijët dhe te të rinjtë, por edhe tek të moshuarit.

Kjo mund të ndodhë sepse shmangia e mëngjesit i bën njerëzit e lodhur më vonë. Ushqimi para gjumit çon në shtim të peshës.

Humori përkeqësohet – Kapërcimi i mëngjesit shoqërohet me çrregullime të humorit tek të rriturit. Njerëzit që nuk hanë në mëngjes kanë tendencë të kenë depre sion më shpesh. Gjithashtu, kapërcimi i vaktit të parë të ditës 4 ose 5 herë në javë mund të çojë në një rrezik në rritje të zhvillimit të diabetit të tipit 2 me 55%. Gjithashtu mund të lidhet me nivele të ulëta të sheqerit në gjak. Kur niveli i glukozës në gjak ulet, kjo rezulton në ndryshime të shpejta të humorit, si gjendja e përgjithshme e humorit dhe nervozizmi.

Ndiheni të lodhur midis orës 12 dhe 4 pasdite – Në mëngjes, pas një pauze të gjatë pa ushqim, rezervat tuaja të glikogjenit janë të ulta dhe ju duhet më shumë energji për të punuar në mënyrë produktive. Pasi të keni ngrënë mëngjes, trupi juaj fillon të zbërthejë acidet yndyrore për të prodhuar energjinë e nevojshme. Nëse nuk keni ngrënë mëngjes, edhe nëse ndiheni mirë në mëngjes, mund të ndiheni shumë të rraskapítur brenda disa orësh.

Truri juaj mund të bëhet më i mprehtë – Studiuesit kanë zbuluar se agjërimi me ndërprerje ka disa efekte të dobishme. Ky lloj i të ngrënit do të thotë që ju të kaloni periudha agjërimi çdo ditë (normalisht ato përbëhen nga 8 orë ngrënie dhe 16 orë agjërim). Pra, nëse anashkaloni mëngjesin për të plotësuar këto 16 orë, në fakt mund të jetë i mirë për trurin tuaj dhe kujtesa juaj mund të përmirësohet.

Procesi juaj i plakjes mund të përmbyset – Mund të jetë e vështirë të besohet, por anashkalimi i mëngjesit mund të ndryshojë plakjen. Kufizimi i kalorive dhe agjërimi i përhershëm mund të ndihmojnë në rritjen e hormoneve të rritjes dhe uljen e niveleve të insulinës. Sidoqoftë, disa njerëz mund të zgjedhin të kalojnë darkën në vend të mëngjesit.

Mund të ndjeheni të trullosur dhe të keni dhímbje koke – Dietimi i gabuar dhe anashkalimi i vaktit mund të shkaktojnë dhimbje koke ose migrenë. Ekspertët thonë se edhe mëngjeset e vonuara ose të parregullta mund të ndikojnë në trupin tuaj. Dhímbjet e kokës të prodhuara nga mungesa e ushqimit shpesh janë të forta dhe mund të shoqërohen me të përziera të lehta. Ka edhe disa simptoma të tjera që mund të përfshijnë zhurmë, zbehje dhe djersitje.

Aroma e gojës tuaj mund të përkeqësohet – Ata që anashkalojnë mëngjesin kanë dy herë më shumë gjasa të vuajnë nga era e keqe e gojës. Disa njerëz mund të jenë plotësisht të pavetëdijshëm për këtë problem. Lënia e vetes pa ndonjë ushqim në mëngjes lejon që bakteret që shkaktojnë erë të qëndrojnë në gojë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *