Categories
Këshilla

Studimi: Arrat ju mbrojnë nga çmendja!

Ngrënia e arrave çdo ditë ju mbron nga çmenduria. Të paktën kështu thonë shkencëtarët me studimet e tyre të gjata dhe me rezultate të marra nga shumë pacientë.

Një grup studiuesish nga Instituti Shtetëror i Nju Jorkut zbuluan se minjtë që nuk hanin arra vuanin nga humbje të mëdha në kujtesë, fizik dhe kontroll emocional.

Sipas rezultateve, vitamina E dhe flavanoidet tek arrat ndihmojnë në shkatërrimin e radikaleve të lira të dëmshme që shkaktojnë çmendurinë.

E dinim se arrat ishin të shijshme, por se do të na mbronin nga çmenduria nuk do e kishim menduar kurrë. Ju këshillojmë të hani arra, sidomos në këtë periudhë të vështirë…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *