Categories
Këshilla

Kivi është special, të mirat e këtij fruti fantastik për organizim

Kivi pastron trupin – Ushqimi që ju hani në darkë ka gjasa të mos jetë tretur dhe e para gjë që ju shkon në mendje, është konsumimi i diçkaje të lehtë që ju ndihmon në tretje. E ku ka më mirë se ta nisni ditën duke konsumuar një kivi? Duke ngrënë mëngjesin, bëhet e nevojshme për trupin që të marrë energji që nevojiten për kiviprocesin e spastrimit.

Është i pasur me vitaminë C- Kivi është një burim i shkëlqyer i vitaminave dhe mineraleve që trupi ka nevojë. Në fakt, vitamina C e kivit konsiderohet si një nga ushqimet më të shëndetshme për trupin tonë. Duke ngrënë vetëm një kivi në ditë, ju merrni vlerat e mjaftueshme ditore të vitaminës C, duke përmendur këtu edhe vetitë e mira që i bën lëkurës suaj.

Përveç këtyre kivi është një frut dietik dhe acidi citrik që ai përmban, ju ndihmon në tretje. Një tjetër veti tjetër shumë e mirë e kivit është se ai është në dispozicion gjatë gjithë vitit.

Ndihmon në hidratimin e lëkurës dhe lûftèn kundra rrudhave
Kivi ka 45 kalori, përmban vitaminë C dhe E dhe këto vitamina ndihmojnë në hidratimin e lëkurës. Kivi është numri një në lûftèn kundër rrudhave, por edhe forcon sistemin imunitar. Ai përmban edhe fibra bimore, kalium, bakër, magnez dhe mangan.

Diabetin: Kivi është i pasur me shumë fibra, madje më shumë se molla dhe ndihmon në kontrollin e nivelit të sheqerit. Përmirëson sèmûndjèt e zorrës së trashë
Kollën – Kivi ndihmon në pakësimin e kollës falë kombinimit të vitaminave C dhe K, të cilat ai i përmban me shumicë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *