Categories
Këshilla

Pesë simptomat që po të tregojnë se je intolerant ndaj sheqerit

Jo gjithmonë mund t’i njohim simptomat e intolerancës së karbohidrateve dhe madje mund të diagnostikojmë gabimisht si shenjë e problemeve të tjera. Kjo gjendje shfaqet kur trupi juaj nuk mund të tresë në mënyrë efektive ushqime që përmbajnë niseshte ose që kanë shumë sheqer.

Dhe, siç rezulton, kjo është relativisht e zakonshme, veçanërisht tek fëmijët, dhe mund të shkaktojë shumë shqetësime. Ne po ndajmë me ju shenjat që tregojnë se jeni intolerantë ndaj sheqerit.

Keni ngërçe në stomak – Si në shumë raste kur trupi juaj ka probleme me tretjen, një nga shenjat e para që keni një intolerancë ndaj sheqerit janë ngërçet në stomak. Edhe pse frutat dhe perimet janë të shëndetshme dhe ne duhet t’i hamë për të mbajtur një dietë të ekuilibruar, disa prej tyre mund të kenë shumë karbohidrate dhe niseshte, pra, duke prishur tretjen tuaj. Midis tyre futet misri, patatet e ëmbla, kuinoa, bananet, tërshëra, mollët dhe mangot.

Ju përzihet dhe keni marramendje – Përveç ngërçeve, përzierja dhe marramendja mund të jenë një tregues tjetër. Ushqime të tjera që shpesh përmbajnë sheqerna të fshehura janë trajtime të ëmbla të përpunuara, meze të kripura si patate të skuqura ose arra, salca sallate, salca makaronash apo në tërshërë. Për të qenë të sigurt, kontrolloni përbërësit që janë shënuar në paketim.

Keni fryerje barku – Dhimbjet dhe të përzierat shpesh ndiqen nga një tregues tjetër i intolerancës, i njohur si fryrje. Edhe pse është shumë e zakonshme të ndiheni të fryrë në bark pasi keni ngrënë disa lloje ushqimesh ose vakte të mëdha, duhet të keni kujdes për sheqernat në veçanti.

Keni gazra – Ushqimi shumë i shpejtë dhe gëlltitja e shumë ajrit gjatë procesit të ngrënies mund t’ju shkaktojnë gazra. Sidoqoftë, nëse gazrat vijnë në kombinim me simptomat e listuara më parë, kjo mund të jetë një shenjë që ju duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje ushqimeve që hani. Produktet që përmbajnë laktozë (sheqerna në qumësht) mund të jenë çrregullime të tjera të mundshme të tretjes që mund t’i japin trupit tuaj telashe dhe të shkaktojnë gazra të tepërta.

Dëshironi të hani sa më shumë ëmbëlsira – Një tregues më shumë i intolerancës ndaj sheqernave është një dëshirë e veçantë ndaj tyre. Sidoqoftë, mund të ketë arsye të tjera për dëshirën tuaj për të ngrënë ushqime të ëmbla. Mund të jenë ndryshimet hormonale ose mungesë të elementëve ushqyes të veçantë në trupin tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *