Categories
Këshilla Lajme

4 ushqime që s’duhet të hani kurrë para se të bëni stërvitje

Mënyra se si ushqeheni ka një ndikim të madh në cilësinë e ushtrimeve tuaja dhe rezultatet që shihni prej tyre. Në fakt, ka disa ushqime që duhet t’i shmangni para se të nisni të ushtroheni.

Ushqimet që përmbajnë fibra – Kjo, pasi ngadalësojnë tretjen. Kur ushtroni, fibrat do të tërheqin gjak nga muskujt dhe do ta transportojnë atë në stomak për t’ju ndihmuar të tresni ushqimin. Provoni të shmangni perimet me shumë fibra si brokoli dhe lulelakra para stërvitjes.

Ushqime të përpunuara – Ushqimet e përpunuara marrin më shumë kohë për t’u tretur, që do të thotë se trupi do të marrë shumë më tepër kohë për të përdorur lëndët ushqyese. Mund të ndiheni mjaft të fryrë.

Ushqime me shumë yndyrë – Konsumimi i yndyrnave të shëndetshme si avokado ose gjalpi i arrave para ushtrimeve mund t’ju ​​bëjë të rëndoheni para ushtrimeve. Përveç kësaj, yndyrnat mund të shkaktojnë refluks për shumë njerëz.

Ushqime me sheqer të lartë – Disa njerëz mund të kenë nevojë për një nxitje të energjisë para se të ushtrojnë, por sheqeri nuk është mënyra e duhur. Një gabim i zakonshëm është përdorimi i karbohidrateve me sheqer si torta apo çokollatat. Megjithëse 20 minutat e para do t’ju ofrojnë energji, niveli do të ulet me shpejtësi më pas.

Nëse keni ndonjë sugjerim personal nga jeta juaj e përditshme, e mirëpresim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *