Categories
Lajme

Ushqimet që mbrojnë shikimin tuaj, bëjini pjesë të vetes

Një dietë e mirë luan një rol kyç në shëndetin e syrit. Sian Porter, konsulent dietik, identifikon ushqimet më të rëndësishme për të përfshirë në dietën tuaj dhe ofron disa ide se si t’i bëjmë pjesë të një programi 7-ditor vaktesh të shijshme.

Perimet jeshile – Kur bëhet fjalë për sytë, atëherë nuk duhet t’i shmangni jeshillëqet. Kjo për shkak se ato janë të pasura në lutein, një lëndë ushqyese e rëndësishme për shëndetin e syrit, që gjendet në lente dhe retinë. Është menduar që ajo ndihmon në thithjen e rrezeve dëmtuese blu dhe ultravjollcë.

Lakra jeshile është burimi më i pasur i luteinit, që përmban 11.4 mg në 100 g. Megjithëse ushqime të tjera të tilla, si portokalli dhe vezët përmbajnë lutein, do duhej të hanit 41 portokalle dhe 71 vezë për të marrë të njëjtën sasi të luteinit si në 80 g lakër jeshile.

Spinaqi është një tjetër burim i shkëlqyer, me 7.9 mg të lutein në 100 g. Synoni për 10 mg lutein në ditë dhe një racion lakër jeshile në ditë është e mjaftueshme. Lakrën jeshile dhe spinaqin mund t’i hani pasi t’u keni dhënë një valë të lehtë ose spinaqin mund ta hani dhe të papërpunuar në sallatë.

Fruta dhe perime me ngjyra – Retina ka nevojë për vitaminë A për shikimin gjatë natës. Hani shumë fruta dhe perime me ngjyra , të tilla si karrota, patatja e ëmbël, mangoja dhe papaja, pasi këto janë burim i mirë i betakarotenit, një lëndë ushqyese për trupin që konvertohet në vitaminë A.

Vitamina A gjendet edhe tek të brendshmet (por mos hani mëlçi ose produkte të mëlçisë më shumë se një herë në javë dhe shmangini nëse jeni shtatzënë), si dhe tek djathi, veza, vaji i peshkut, qumështi, kosi.

Racioni i rekomanduar ditor- i njohur si vlera e refencës ushqyese (NRV)- për vitaminën A është 0.8 mg. Ju mund të merrni gati gjysmën nga një karrotë e mesme; ndërsa një patate e madhe e ëmbël ofron rreth një të katërtën e nevojave tuaja.

Portokalli dhe specat e kuq janë gjithashtu një burim i mirë i zeaksantinës, një pigment i gjetur me përqendrim të lartë në retinë dhe që mendohet se ndihmon në funksionimin e saj në mënyrë të shëndetshme.

Gjeldeti, butaku dhe farat – Zinku është minerali i vetëm që mbështetet nga BE- kjo do të thotë se ka pasur një rishikim rigoroz të provave shkencore- duke thënë se zinku është i mirë për shëndetin e syve. Burime të mira përfshijnë dhe mishin e gjelit të detit, drithërat dhe farat, gaforret dhe sardelet.

Manaferra dhe boronica – Boronicat dhe manaferrat përmbajnë një pigment që mund të mbrojë qelizat e retinës nga dëmet e shkaktuara nga plakja dhe drita, apo dhe nga diabeti në enët e vogla të gjakut në sy.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *