Categories
Lajme

A keni provuar arrat indiane? Të shijshme dhe perfekte për trupin tuaj!

Nuk ekziston dozè ideale e arrës indiane, të cilën duhet ta hani çdo ditë, por patjetër përfshijeni në ushqim, sepse janë të pasura me zink, kalium, hekur, kalcium, fosfor dhe vitaminë B. Njëqind gramë arra indiane kanë 523 kalori.

Mirëpo, nuk jeni të detyruar të hani atë sasi, mjafton vetëm një grusht sosh. Arra indiane përmban triptofanin e rëndësishëm të aminothartirès që rregullon humorin dhe përmirëson cilësinë e gjumit.

Nëse konsumoni rregullisht arra indiane, do të ndiheni të shkarkuar nga strèsi, ankthî dhe dèprèsioni. Dy grushte arra përmbajnë të njëjtën sasi të kësaj aminothartirè si edhe shumica e antidèpresivèvè, por pa efektet anësore.

Përvec këtyre që i përmendëm më sipër, arra indiane i bën mirë edhe shëndetit të sistemit kardiovaskular, muskujve dhe èshtrave. Gjithashtu, arra indiane konsiderohet si një afrodiziak i suksesshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *