Categories
Lajme

Rakia e arrës: Shëron tiroidet dhe ndihmon metabolizmin, si ta përgatisni!

Likeri shërues që e pëlqejnë të gjithë. Arrat shërojnë sèmundjè nga më të ndryshme, mirëpo ndihmojnë jashtëzakonisht në problèmèt e gjëndrës tiroide, fytit, rrugëve respiratore si edhe bronkitit, mirëpo edhe për forcim të imunitetit.

Mjekësia popullore rekomandon rakinë e arrës për shèrimin e anemisë, por edhe si ndihmë të parë te problèmèt me stomakun dhe për përshpejtim të tretjes, shkruan Hayat.

Ende nuk është vonë për bërjen e likerit nga arrat. Ju nevojiten: 40 arra, 1 kg mjaltë, 1 l raki. Përgatitja: Vini dorezat dhe arrat e reja pritni imët, qitni në një kavanoz të madh qelqi dhe sipër tyre shtoni 1 kg mjaltë dhe 1 l raki.

Mbyllni me kapak të përshtatshëm dhe lini që kavanozi të qëndrojë në diell 40 ditë. Kohë pas kohe përzieni përmbajtjen me lugë plastike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *