Categories
Këshilla

Nuk e kishim menduar, sa mirë ndikon lëngu i ananasit në organizëm!

Ju keni dëgjuar për fruta si: boronica apo shega të cilat janë të shëndetshme për organizmin por ajo që ju këshillojmë është të provoni të konsumoni më shumë ananas. Përfitimet shëndetësore që vijnë nga lëngu i tij janë të shumta. Ky frut tropikal i pasur me vitamina ka qënë i preferuar për shekuj me rradhë.

Priteni në feta të vogla dhe vendosini fetat në një gotë me ujë të ftohtë. Rekomandohet ta konsumoni në mëngjes para se të filloni të hani, kështu trupi do të thithë të gjitha vitaminat që ofron ky frut.

Disa nga përfitimet shëndetësore që sjell lëngu i ananasit: Lûftón inflamacionin: Njerëzit që vûajnë nga artriti apo nga plagè të shkaktuara prej sporteve mund të përfitojnë shumë nga ky lëng.

Ju ndihmon të humbni peshë: ananasi është i pasur me fibra që do të thotë ju mban të ngopur për shumë kohë. Nëse e pini me stomak bosh do t’ju reduktohen dëshirat për të konsumuar sheqerna dhe yndyrna.

Ndihmon në mirëfunksionimin e mëlçisë dhe zorrëve: ky frut përmban një ënzimë të quajtur bromelain e cila ndihmon në eliminimin e toksinave. Në këtë mënyrë do të ndjeheni më pak të fryrë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *