Categories
Lajme

Bajamet, fruti fantastik me veti kurative të rralla për trupin tuaj!

Shpesh herë dëgjojmë të flitet për bajamet dhe vetitë e shkëlqyera që kjo farë ka në shëndetin tonë. Kur e përmendim bajamen asnjëherë nuk mendojmë edhe për varietetin e egër të saj i cili është edhe më i shëndetshëm dhe më kurativ për trupin dhe shëndetin e njeriut.

Përqendrimi i vlerave ushqyese te farat në përgjithësi është tepër e madhe pasi ato përmbajnë të gjithë elementët jetësore që e bëjnë farën të zhvillohet më pas në një pemë, ndaj ekspertët rekomandojnë që e nevojshme për trupin tonë është që të konsumojmë deri në tre bajame në ditë për të rriturit, ndërsa për të vegjlit do të mjaftonin edhe dy kokrra.

Obeziteti dhe diabeti janë dy nga problèmèt shèndetèsore që bajamja e egèr i ndalon ato në mënyrë të drejtë për drejtë. Fruti i bajames përmban shumë vitamina, proteina, fibër dhe shumë minerale.

Probleme të tjera që bajamja parandalon janë ato të zemrës, kontrollon dhe stabilizon kolesterolin e keq në gjàk, vitamina E që përmban është një antioksidant i shkëlqyer, lûftón fortë arteriosklerozën. Ndihmon në mirëfunksionimin e trurit dhe gjithashtu thuhet se zgjat jetën tek njerëzit.

Kockat dhe dhëmbët janë organe të tjera që përfitojnë vlera të jashtëzakonshme prej bajames dhe meqenëse nuk përmbajnë fare sheqer ato ndihmojnë në balancimin e nivelit të sheqerit në gjàk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *