Categories
Lajme

Kura fantastike me bamje pêr veshkat, diabetin dhe kolesterolin

Nêse keni problêmê me veshkat, diabetin apo kolesterolin ne gjàk kura 1 javore me lëngun e bamjeve do të ishte një zgjidhje shumë e mirë. Mjekësia popullore, lëngun e bamjeve gjithashtu dhe vetë këtë perime e konsideron mjaft efikase kundër një sërë sèmundjèsh. Një gotē lēng bamjeje përmban 2 gram proteinë, 3 gram fibër, 7.6 gram karbohidrate, 21 miligram vitaminë C, 80 microgram folate.

Nese konsumoni bamje rregullisht mund te mbani kolesterolin në nivele të shëndetshme. Bamjet kanë aftësinë të ulin niveline sheqerit në gjak. Ato ulin nivelin e glukozës që merret nëpërmjet ushqimit dhe ndikojnë pozitivisht në shëndetin e sistemit tretës.

Ndihmojnë për të stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak, duke ngadalësuar përthithjen e saj nga stomaku, duke kontrolluar në këtë mënyrë dhe diabetin.

Fibrat qe gjenden tek bamjet ndihmojnë në lëvizjen e zorrëve si dhe parandalojnë fryrjet, konstipacionin por edhe diarrenë. Përmbajnë shumë fibra dietike dhe veprojnë si një laksativ natyral, duke ndihmuar në tretje.

Bamjet ndihmojnë bakteret e shëndetshme që ndodhen në zorrë, si dhe ndihmojnë me mjaft efikasitet në ruajtjen e bilancit të pH në traktin tretës.

Ja si t’a përgatisni këtë kurë: Hiqni majën dhe bishtin e bamjeve, pastrojini kujdes dhe vendosini ato në me ujë ne një enë Mbajini bamjet në ujë për gjithë natën.

Shumica e ushqyesve të bamjes të cilët gjenden tek lëkura dhe farat do të përthithet nga uji. Lengun pijeni në mëngjes me stomak bosh, pothuajse 30 minuta përpara se te hani vaktin e parë të ditës.

Pijeni këtë lëng çdo ditë për një javë dhe do te vini re përmirësime në shëndetin tuaj. Përgatiteni çdo darkë në mënyrë që të merrni te gjitha vlerat Ketë kurë mmd ta përsërioni një herë në muaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *