Categories
Këshilla

Këtë duhet ta dijë çdo prind/ Ja pse fëmijët duhet ta konsumojnë brokolin 3-4 herë në javë

Brokoli është plot me lëndë ushqyese. Kjo është arsyeja pse rekomandohet nga shumë mjekë dhe nutricionistë. Por a e dini pse është po aq i mirë për fëmijët? Brokoli është i pasur me karotenoide, sulforafan, kamforol, kuercetinë, hekur, vitamina A, C, K1, B1, B6, E, Acid folik, magnez, selen, fosfor, kalium dhe fibra.Ekspertët rekomandojnë të konsumoni 3-4 porcione në javë.

Forcon sistemin imunitar

Është i pasur me antioksidantë që forcojnë mbrojtjen e trupit.

Është miqësor me stomakun

Sulforafani që përmban është i lidhur me luftën kundër Helicobacter pylori, i cili fajësohet për ulçerën peptike. Brokoli gjithashtu ka një veprim të fortë kundër mikroorganizmave rezistente ndaj antibiotikëve.

Zvogëlon problemet e shikimit

Brokoli si spinaqi shoqërohet me një rrezik të zvogëluar të problemeve të shikimit.

Konsiderohet si një ushqim kryesor anti-kancer

Kjo vjen për shkak të përmbajtjes së tij të lartë me substanca të tilla si sulforaphane, indole dhe karotenoide.

Një mënyrë e shijshme për t’jua shërbyer fëmijëve është smoothie. Rekomandohet që fëmijët ta konsumojnë këtë pije në mëngjes ose pasdite.

Përbërësit:

  • 1/2 filxhan brokoli të papërpunuar
  • 1 banane (e prerë në copa dhe e ngrirë)
  • 1 filxhan mango (i prerë në copa dhe i ngrirë)
  • 2/4 filxhan luleshtrydhe
  • 1/2 filxhan spinaq
  • 1 filxhan lëng ananasi ose qumësht bajame
  • 3/4 filxhan ujë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *