Categories
Shëndeti

6 shenja që paralajmërojnë se po e teproni me konsumimin e kafes

50% e popullsisë amerikane konsumon kafe. Mesatarisht, një person pi 3.1 filxhanë kafe në ditë dhe kjo thjesht dëshmon se bota jonë moderne nuk mund të jetojë pa këtë pije magjike, madje është bërë një kulturë. Por përveç efekteve pozitive, ka disa anë negative për të cilat të gjithë duhet të dinë.

1. Ju mund të keni probleme me stomakun

Kafeja në të vërtetë ka një efekt laksativ. Lëshon një hormon që bën që stomaku juaj të shpejtojë aktivitetin në zorrën e trashë. Pirja e tepërt e kafesë mund të çojë në jashtëqitje të lirshme dhe madje edhe në diarre. Përveç kësaj, kafeja promovon zbaticën gastro-ezofagale. Nëse keni ndonjë problem me stomakun tuaj, është më mirë të zvogëloni konsumin e saj.

2. Mund të ndiheni të lodhur të nesërmen pasi të keni pirë kafe.

Kafeja stimulon sistemin tuaj nervor për shkak të përmbajtjes së kafeinës dhe gjithashtu përmirëson performancën fizike me 11-12%. Por ka një anë të keqe. Adenozina, një element kimik që gjendet në kafe, së pari rritet dhe më pas bie. Disa studime vunë re se pasi ta keni pirë shumë, ju mund të ndjeheni të lodhur dhe mund të bini në gjumë.

3. Mund të keni ankth.

Nëse konsumoni doza të mëdha të kafes çdo ditë, kjo mund të çojë në ankth dhe nervozizëm. Kafeja është një shkas për çlirimin e adrenalinës që mund të ndikojë në sjelljen tuaj. Nëse vëreni se jeni bërë shumë nervoz, është një ide e mirë të përpiqeni të kontrolloni konsumin e kafeinës.

4. Keni filluar të përjetoni pagjumësi.

Kafeina ju bën të qëndroni zgjuar, por në të njëjtën kohë, ajo mund të ndikojë në gjumin tuaj. Studiuesit kanë treguar se një konsum i lartë i kafesë mund të rrisë sasinë e kohës që ju duhet për të fjetur. Ju fjalë për fjalë flini më pak dhe ndiheni më të lodhur gjatë ditës.

5. Keni rrahje të shpejtë të zemrës dhe përjetoni lodhje.

Efekti i shpejtë i rrahjeve të zemrës nuk shfaqet tek të gjithë, por gjithsesi është mjaft i zakonshëm. Është provuar tek të rinjtë, të cilët konsumojnë doza të larta kafeje, se kafeina mund të rrisë pulsin tuaj. Pirja e kafesë nuk rekomandohet për ata njerëz që kanë probleme me presionin e gjakut dhe me zemrën e tyre.

6. Metabolizmi juaj shpejtohet dhe bëheni të varur.

Kafeina është një shtesë e djegies së dhjamit. Studimet kanë treguar se rrit metabolizmin tuaj me 3-11%. Sidoqoftë, është e rëndësishme të jeni të kujdesshëm, sepse disa njerëz janë intolerantë ndaj kafesë dhe efektet negative janë shumë më të këqija sesa pozitive. Problemi është se ju mund të bëheni të varur nga kafeja dhe mund të konsumoni ujë mjaftueshëm për të cilin trupi juaj ka vërtet nevojë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *