Categories
Shëndeti

Arrat braziliane, ja sa kokërra duhet të konsumoni në ditë për të marrë të gjitha përfitimet e plota ushqyese dhe shëndetësore

Arrat braziliane janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave të plota dhe acideve yndyrore omega-6 si dhe vitaminave E & B-kompleks dhe minerale si selen, zink dhe mangan. Ato janë një ushqim pa gluten dhe shpesh përdoren si alternativë ndaj grurit për ata që vuajnë me sëmundje celiake.

Arrat braziliane dihet se ndihmojnë në uljen e “kolesterolit të keq” të LDL dhe rrisin kolesterolin “të mirë” të HDL në gjak, i cili mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të goditjeve në tru dhe sëmundjeve të zemrës. Ato janë gjithashtu burimi më i lartë natyror i selenit që e bën atë një ushqim ideal për forcimin e sistemit imunitar dhe ndihmën për të zvogëluar rrezikun e kancerit të gjirit, ezofagut, mëlçisë, stomakut, prostatës dhe zorrës së trashë. Seleni është gjithashtu jetik për funksionimin e gjëndrës tiroide dhe për të ndihmuar në parandalimin e mpiksjes së gjakut dhe sëmundjes së arterieve koronare.

Arrat braziliane janë ushqimi perfekt për atletët dhe ata që kërkojnë të rrisin forcën dhe qëndresën. Ato janë gjithashtu të mirë për shëndetin neurologjik dhe njohës pasi ato mund të ndihmojnë në përmirësimin e kujtesës dhe funksionit nervor. Arrat braziliane janë krokante dhe të ëmbla dhe janë një burim i përqendruar i ushqimit dhe energjisë.
Në fakt, nevojiten vetëm 2-4 arra në ditë për të marrë të gjitha përfitimet e tyre të plota ushqyese dhe shëndetësore.

Vaji i arrave braziliane është përdorur për mijëra vjet si një ilaç terapeutik për problemet e lëkurës siç janë lëkura e tharë e thatë, kallot, skuqjet, djegiet, mavijosjet, ekzemat dhe psoriaza. Vaji i arrave braziliane përdoret shpesh si bazë për aplikimet e terapisë aromaterapike dhe masazhit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *