Categories
Lajme

Flokë të dobët,me zbokth, të yndyrshem, të dëmtuar apo të thatë? Këto probleme mund të zgjidhen falë këshillave natyrore të gjysheve

1. E verdha e vezës për flokë të thate e te demtuar: Rrihni dy të verdha veze dhe aplikojini ato në flokë pak të lagur. Lëreni të veprojë për rreth dhjetë minuta para se ta shpëlani dhe lani me shampo.

2. Limon për flokë me vaj: thjesht përzieni disa pika lëng limoni me pak ujë të nxehtë, pastaj fërkojeni përzierjen në flokët tuaj.

3.Uthull për t’i bërë ato të shkëlqejnë: Ndërsa lani flokët, hidhni 2-3 lugë uthull në flokët tuaj.

4.Vaj për t’i ushqyer ato: thjesht vendosni një pike vaj, për shembull vaj ulliri, në sipërfaqen e flokëve, masazhoni lëkurën e kokës, lëreni të veprojë për disa minuta dhe, në fund, shpëlajeni tërësisht.

5.Hudhra për zbokthin: Hudhra është një antibakterial i shkëlqyeshëm! Lufton zbokthin, nxit rritjen e flokëve dhe parandalon rënien e tyre. Bërja e një maske nga ajo është zgjidhja ideale: thjesht lini disa thelpinj hudhër të zhyten në vaj ulliri për një ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *