Categories
Shëndeti

Migrena po iu shkatërron ditën? Ndiqni këshillat e gjyshes, provoni këto ilaçe shtëpiake

Nëse vazhdon, migrena mund të na shkatërrojë vërtet ditën. Ne kemi provuar gjithçka: ilaçe me tepricë, relaksim … Për t’u bërë më mirë, pse të mos provoni këto ilaçe shtëpiake? Këshillat e gjyshes:

▫️Mente: përhapja e vajrave thelbësore të mentes kudo në shtëpi mund t’ju ndihmojë të qetësoni një dhimbje koke të lehtë. Mund të provoni ta aplikoni në majë të ballit.

▫️Borziloku: Kjo bimë rekomandohet veçanërisht nëse dhimbja juaj e kokës është shkaktuar nga stresi. Për shembull, mund të përgatisni një banjë borziloku: pasi të keni zier 1 litër ujë, shtoni dy degë borzilok. Hiqeni tenxheren nga nxehtësia, mbulojeni dhe, pasi të keni lene për disa minuta, filtrojeni dhe derdheni infuzionin në vaskë.

▫️Qepa: Qëroni dhe prisni 2-3 qepë në feta të holla, vendosini në dy lecka të pastra (në mënyrë që të bëni një jastëk të vogël) dhe vendoseni në kokë. Përsëriteni disa herë në ditë sipas nevojës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *