Categories
Shëndeti

Shëro tiroiden me mjaltë dhe koriandër

A po kërkoni një zgjidhje natyrale për tiroiden tuaj?

Ndryshimet në gjëndrën e tiroides po bëhen gjithnjë e më të shpeshta dhe shfaqen deri në 7 herë më shpesh tek gratë sesa te meshkujt.

Shkaqet për këtë mund të ndryshojnë, duke filluar nga mungesa e lëndëve ushqyese, mosbalancimi hormonal, toksinat dhe alergjitë në ushqim.

Tiroideja është tepër e rëndësishme për trupi tonë, pasi kontribuon në shëndetin e zemrës, metabolizmin dhe funksionin e trurit.

A e dini se lodhja, apatia, humbja e flokëve dhe shtimi i peshës mund të jenë të lidhura me çrregullimin e tiroides?

Përveç trajtimit mjekësor ju duhet po ashtu të ndryshoni disa zakone të përditshme.

Këtë mund ta bëni duke:

  • Shmangur glutenin
  • Shmangur fluorin
  • Rregullimin e niveleve të Jodit

Elimiminimin e metaleve të rënda nga trupi

Por, ka edhe një pije që mund ta përgatitni vet dhe që ndihmon tepër shumë në trajtimin e tiroidesë.

Ja çfarë do t’ju nevojitet:

-1 lugë çaji fara koriandër;

-1 filxhan ujë, mjaltë (opsionale).

Ja çfarë duhet të bëni;

-Vloni ujin dhe shtoni farat e koriandrit. Mbulo tenxheren me një kapak, dhe lëreni ashtu për 15 minuta.

-Tani largojeni nga zjarri dhe shtypni që farat e koriandrës të lëshojnë gjithë vitaminat që kanë brenda dhe pastaj kullojeni.

-Pini çdo mëngjes në stomak bosh.

Sipas njerëzve që e kanë përdorur tashmë këtë terapi, pas disa javësh do të filloni të shihni rezultatet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *