Categories
Këshilla

Vuani nga mungesa e gjumit? Nëse doni të flini si një foshnjë, ndiqni këshillat e gjyshes

Ne të gjithë përpiqemi, por është praktikisht e pamundur të bini në gjumë shpejt, edhe kur jemi shumë të lodhur. Shpesh mungesa e gjumit na ben që ditën tjetër të jemi të lodhur dhe jo në përqendrimin e duhur.
Por gjumi është baza e shëndetit tonë: të flemë si një foshnjë, është më mirë të ndjekim këshillat e gjysheve tona.

▫️Qumësht: Para se të shkoni në shtrat, pini një gotë qumësht të ngrohtë dhe, nëse dëshironi, shtoni një lugë çaji me mjaltë.

▫️Livando: aroma e livandës do t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe të flini më mirë.

▫️Uthull: uthulla është gjithashtu e famshme si një agjent qetësues për mendjen. Para se të shkoni në shtrat, pini një gotë ujë të nxehtë me një lugë uthull dhe pak mjaltë.

▫️Çajra bimorë: bazuar në livando ose blirin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *