Categories
Lajme

Si të trajtoni alergjitë e lëkurës në mënyrë natyrale, pa i përkeqësuar ato

Disa prej nesh reagojnë ndaj grimcave të vogla në ajër si pluhuri, papastërtia, poleni, ose për shkak të ekspozimit në diell. Dhe ne vuajmë nga çarja e lëkurës, ënjtja, kruajtja dhe skuqjet.

Të gjithëve ju që vuani nga alergjitë e lëkurës, sot do ju tregojmë disa mënyra të lehta dhe efektive, sesi ta kapërceni këtë problem. Ajo që ju duhet të bëni është të ndiqni një rutinë antialergjike në shtëpi.

Lani lëkurën me një sapun antiseptik ose të butë, këto duhet të jenë të përshtatshme për lëkurën tuaj. Pastrojeni lëkurën me një peshqir të butë. Në këtë mënyrë, ju do të hiqni grimcat e padukshme të pluhurit dhe papastërtisë. Përsëriteni këtë procedurë të thjeshtë të paktën 4 herë në ditë.

Pasi të keni larë lëkurën tuaj siç duhet, përzieni një lugë çaji me lëng gëlqere me të njëjtën sasi mjalti, vendoseni në zonën e prekur dhe lëreni të paktën 15 minuta.

Uji i trëndafilit është një tjetër kurë e njohur për alergjinë. Kjo do të ndihmojë lëkurën tuaj të qetësohet dhe të shërohet.

Vajrat e farave të rrushit, si dhe vaji mineral do të ndihmojnë gjithashtu që lëkura juaj të shërohet dhe do të ndihmojë në zvogëlimin e acarimit.

Gjithashtu është më mirë nëse lini pirjen e duhanit, ndaloni përdorimin e kozmetikës me shumë kimikate dhe filloni të përdorni kremrat e diellit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *