Categories
Këshilla

4 ilaçe natyrore që i kanë të gjithë në shtëpi, që i bëjnë rrudhat e ballit më pak të dukshme

Rrudhat në ballë mund të fillojnë të shfaqen për shkak të moshës, shprehjeve të përsëritura, gjenetikës dhe ekspozimit në rrezet e diellit. Disa ilaçe natyrore mund të ndihmojnë në bërjen e tyre më pak të dukshme. Kryesorja është të përqendroheni në produkte dhe teknika që mund të ndihmojnë në ruajtjen e lagështisë dhe elasticitetit të lëkurës.

1. Banane

Bananet janë të shkëlqyera për kujdesin e lëkurës, veçanërisht për ballin tuaj. Përmban vitamina dhe vajra natyralë që i japin lëkurës një hov të shëndetshëm. Pjesa më e mirë është se është shumë e lehtë për tu bërë dhe zbatuar. E vetmja gjë që duhet të bësh është të shtypësh 1/4 e një banane derisa të marrësh një pastë të butë.

Pastaj vendosni një shtresë të hollë në ballë dhe lëreni të qëndrojë për 15 deri në 20 minuta. Pas kësaj, thjesht shpëlajeni atë me ujë të ngrohtë dhe do të ndjeni që balli juaj të bëhet më i butë.

2. Frutat

Frutat janë të pasura me vitamina E dhe C, të cilat mund të sigurojnë butësi shtesë në lëkurën tuaj dhe gjithashtu të përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm të lëkurës. Aplikoni një frut agrum si për shembull limoni, portokolli, grejpfrut, etj, lëreni të qëndrojë për 10 minuta dhe më pas shpëlajeni.

Ekziston një maskë e thjeshtë që ndoshta do t’ju japë rezultate më të mira.

Në një tas, shtoni 1/4 filxhan lëng të freskët portokalli dhe shtoni miell, aq sa të bëni një pastë kremoze. Vendoseni në ballë dhe lëreni të qëndrojë për 20 minuta para se ta shpëlani me ujë të ngrohtë.

3. Vajra natyralë

Si kokosi ashtu edhe vaji i ullirit mund të përmirësojnë elasticitetin e lëkurës duke e lagur atë. Lëkura e thatë nuk është mjaft elastike, gjë që i bën rrudhat më të dukshme. Kur përqendroheni në hidratimin e ballit, lëkura mund të bëhet më elastike.

Vendosni vaj ulliri ose kokosi para se të flini, menjëherë pasi të keni larë fytyrën. Punojeni vajin direkt në rrudhat e ballit dhe masazhojeni derisa lëkura të mos ndihet më e yndyrshme. Mund të bëni një përzierje të të dy vajrave nëse dëshironi.

4. Të bardhat e vezëve

Të bardhat e vezëve mund të kontribuojnë në përmirësimin e pamjes së lëkurës në ballin tuaj. Sidoqoftë, në vend që të aplikoni vetëm të bardhën e vezës, mund ta përzieni me mjaltë. Kjo maskë jo vetëm që do t’ju ndihmojë të zvogëloni rrudhat e ballit, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të tonifikoni lëkurën tuaj.

Në një tas, përzieni 1 lugë gjelle mjaltë me 1 të bardhë veze. Vendoseni atë në ballin tuaj (apo edhe në tërë fytyrën dhe qafën tuaj). Lëreni për 15 minuta para se ta shpëlani me ujë të freskët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *