Categories
Shëndeti

“Qumësht i artë”! Pija që mund të bëjë mrekulli në trupin tuaj ndërkohë që flini gjumë

Ju mund të përgatisni një “qumësht të artë” nëse përzieni një gjysmë luge pluhur të shafranit të Indisë dhe një filxhan qumësht. Kjo pije mund të bëjë mrekulli në trupin tuaj ndërsa ju flini të qetë. Nëse e pini çdo ditë, mund të forcojë sistemin tuaj imunitar, të pastrojë trupin tuaj përmes mëlçisë dhe madje mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit.

1. Detoksifikon mëlçinë tuaj.

Shafran i Indisë është i dobishëm për mëlçinë. Në trupin tuaj, ai do të veprojë si një pastrues dhe do të parandalojë akumulimin e acidit yndyror në mëlçinë tuaj. Kjo është arsyeja pse qumështi i shafranit të Indisë do të rrisë aftësinë e mëlçisë tuaj për të përpunuar ushqime dhe kimikate dhe t’i hedhë rregullisht ato substanca që nuk ju duhen. Në këtë mënyrë do të pastroni trupin tuaj.

2. Mund të zvogëlojë inflamacionin në trupin tuaj.

Komponenti kryesor i shafran i Indisë është një substancë e quajtur kurkumin e cila ka veti anti-inflamatore për të trajtuar inflamacionet e zakonshme, artritin, sëmundjet inflamatore të zorrëve, pankreatitin etj. Pasi të keni pirë një gotë “qumësht të artë”, kurkumina e pranishme në pije do të bllokojë disa enzima që lejojnë inflamacion në trupin tuaj, duke ulur sasinë e ënjtjes që keni.

3. Trupi juaj do të bëhet më i mirë në luftimin e baktereve.

Studimet kanë treguar që shafrani i Indisë ka veti antibiotike që luftojnë kundër baktereve, viruseve dhe kërpudhave – duke e bërë atë një aleat të shkëlqyeshëm për të trajtuar ftohje dhe dhimbje të fytit.

4. E bën trupin të aftë për të luftuar kancerin.

Shafran i Indisë vepron si një antioksidant i fortë brenda jush. Kërkimet tregojnë se shafran i Indisë mund të zvogëlojë stresin oksidativ që prodhon radikale të lira brenda trupit tuaj, të cilat mund të shkaktojnë sëmundje kronike të tilla si kanceri. Por jo vetëm që parandalon kancerin, por edhe mund ta luftojë atë. Një studim i ri sugjeron se nëse konsumoni shafranin e Indisë, ai mund të eliminojë qelizat kancerogjene duke ndihmuar në ndalimin e rritjes së tumoreve.

5. Do të filloni të humbni dhjamin.

Shafran i Indisë jo vetëm që rrit metabolizmin tuaj, por gjithashtu ndihmon trupin tuaj të tretet yndyra më shpejt. Përfitimet e qumështit të shafranit të Indisë për humbjen e peshës nuk kanë mbaruar, një studim i kohëve të fundit sugjeron që kur ta konsumoni rregullisht, parandalon grumbullimin e dhjamit në trup – duke e bërë atë një substancë efektive për të shpejtuar dietën tuaj.

6. Zemra juaj do të qëndrojë e fortë dhe e shëndetshme.

Shafran i Indisë do të frenojë lirimin e citokinave në trupin tuaj. Citokinat janë substanca që kanë të bëjnë me inflamacion dhe sëmundje kardiovaskulare. Konsumimi i qumështit të shafranit të Indisë çdo natë mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të shfaqjes së problemeve të zemrës.

7. Truri juaj do të bëhet më i shëndetshëm dhe më vigjilent.

Ju do të rrisni nivelin e BDNF, një substancë që rrit numrin e lidhjeve nervore të bëra në tru dhe ul rrezikun e zhvillimit të kushteve degjenerative si Alzheimer.

8. Sistemi juaj imunitar do të marrë një nxitje.

Kurkumina që gjendet në shafranin e Indisë është një agjent i fuqishëm që do të aktivizojë kimikatet tuaja mbrojtëse si qelizat T, qelizat B, qelizat vrasëse natyrore, etj. Sistemi juaj imunitar do të fitojë më shumë forcë për të sulmuar trupat e huaj.

9. Kockat tuaja do të bëhen më të forta.

Shafran i Indisë do të parandalojë humbjen e kockave në trupin tuaj me rreth 50%. Plus, qumështi i pasur me kalcium, i mbushur me vitaminë D, së bashku me gjysmë lugë çaji shafran të Indisë shërben si një tonik efektiv për kockat tuaja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *