Categories
Lajme

Arsyet pse ecja ditore nuk duhet të mungojë asnjëherë në jetën e përditshme

Kur ecni, trupi lëviz këmbët në tre plane: vertikale, gjatësore, tërthore. Sa më i shpejtë të jetë ritmi i ecjes, aq më e lartë është amplituda e lëvizjeve vertikale, aq më aktive është aparati ligament-muskul, aq më intensive shpenzohet energjia.

Puna e këmbëve tuaja gjatë ecjes aktivizon qarkullimin e gjakut: gjaku pasuron intensivisht organet e brendshme me oksigjen, duke përshpejtuar proceset metabolike. Përveç kësaj, ecja e rregullt në natyrë forcon shëndetin dhe përmirëson mirëqenien.

Më poshtë ne do ju tregojmë arsyet pse ecja ditore duhet të jetë në agjendën e gjithsecilit:

1. Ecja promovon humbjen e peshës

Një orë shëtitje ndihmon në djegien e rreth 200-300 kalorive. Ecja i ndihmon njerëzit të ekuilibrojnë hormonet e stresit si kortizoli, të cilat dihet se rrisin dëshirën për të ngrënë dhe ruajnë e yndyrën në trup. Prandaj, duke përfshirë ecjen në rutinën tuaj të jetës dhe praktikimin e saj rregullisht, ju filloni të mbani një mënyrë jetese të shëndetshme, ju ndihmon të hiqni dorë nga zakonet e këqija. Gjithashtu ju ndihmon të qëndroni në një dietë të shëndetshme dhe të keni një gjumë të mirë.

2. Ecja ul stresin

Gjatë ecjes, ju ekuilibroni kortizolin dhe adrenalinën, hormone që futen në gjak në situata stresuese. Përveç kësaj, gjatë ecjes, trupi juaj prodhon endorfinë, të cilat përmirësojnë funksionin dhe gjendjen e trurit. Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar se një shëtitje pesë minuta është e dobishme për sistemin nervor. Por është më mirë të ecësh më gjatë, të paktën gjysmë ore.

3. Ecja forcon kockat

Fakti është se kur ecni, kockat tuaja thithin më mirë kalcium. Përveç kësaj, muskujt ngjitur me kockat, duke u tkurrur gjatë lëvizjes, shtypin mbi to, duke ndihmuar kështu në forcimin e skeletit. Ecja gjithashtu forcon muskujt dhe ligamentet që ndihmojnë në ruajtjen e ekuilibrit. Kjo zvogëlon rrezikun e frakturave në rast rrëzimi.

4. Ecja zvogëlon rrezikun e zhvillimit të variçeve

Kur ecni, muskujt e pulpës dhe kofshës tkurren në mënyrë aktive. Ato kompresojnë venat e vendosura në trashësinë e tyre, në mënyrë që gjaku të shtyhet lart. Kjo ndihmon për të shmangur amullinë e saj, akumulimin në venat, shtrirjen e mureve të enëve të gjakut. Për parandalimin e variçeve, duhet të ecni të paktën 30 minuta në ditë.

5. Ecja normalizon presionin e gjakut

Me një mënyrë jetese pasive, gjaku kryesisht qarkullon në zgavrën e barkut dhe kraharorin. Kur ecni, 80% e gjakut kalon në krahë dhe këmbë. Kjo çon në një ulje të presionit të gjakut, zvogëlon rrezikun e hipertensionit dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Për të marrë efektin, duhet të ecni për 30-40 minuta në ditë, 5 herë në javë, me një ritëm pak të përshpejtuar.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *