Categories
Lajme

6 ushqime që nuk ju shëndoshin edhe nëse i hani natën vonë

Është shumë e rëndësishme të dini çfarë të hani në darkë, në mënyrë që të mos fitoni kile të tepërta. Nëse hani një pica, pesha juaj do të shtohet, por nëse zgjidhni ushqimet që do ju tregojmë më poshtë, do të mbani peshën tuaj të zakonshme dhe nuk do të shqetësoheni gjatë natës.

1. Çokollatë e zezë

Nuk ka nevojë të përmbaheni nga një trajtim kaq i shijshëm. Çokollata e zezë, jo vetëm që shpejton procesin e humbjes së peshës por gjithashtu mban larg kolesterolin.

2. Supë

Një tas me supë nuk është kurrë një ide e keqe. Për më tepër, supa e ngrohtë është diçka që ju nevojitet për t’ju mbajtur të ngopur dhe të sigurt për të fjetur mirë, informon abcneës.al.

3. Bajame

Nëse ndieni një dëshirë të pangopur për të ngrënë diçka, por e dini që nuk duhet, hani disa bajame. Nuk ka asgjë më të mirë për t’ju bërë të ndiheni të ngopur pa rrezikuar të shëndosheni.

4. Farat e kungullit

Nëse keni shumë uri në darkë, mund të hani një grusht fara kungulli. Do ju japin ndjesinë e ngopjes dhe janë të padëmshme.

5. Orizi

Nuk e prisnit ta shikonit orizin në këtë listë, apo jo? Por duhet ët dini që konsumi i orizit pas orës 6 pasdite ndihmon trupin me 64% të flejë me mirë.

6. Çaj xhenxhefili

Ndonjëherë të ndjehesh i uritur në të vërtetë do të thotë se ke thjesht etje. Nuk ka asgjë më të mirë për të luftuar etjen sesa një filxhan çaj xhenxhefili. /abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *