Categories
Këshilla

Merrni këto 5 vitamina për të rritur ndjeshëm humorin tuaj

Ndërsa mund të jetë e vështirë të ndihesh i motivuar për të bërë gjëra të reja mes sëmundjes mbizotëruese, e gjithë shpresa nuk humbet.

Një mënyrë për të ndihmuar në rritjen e humorit tuaj është përmes dietës suaj në mënyrë të veçantë, duke u siguruar që po merrni vitaminat dhe mineralet e duhura për të cilat trupi juaj ka nevojë për të funksionuar në mënyrën më të mirë.

Jeta jonë e zënë jo gjithmonë siguron që po marrim lëndët ushqyese të duhura.

Pra, The Independent u kërkoi ekspertëve të ndajnë një pjesë të vogël të shtojcave kryesore të vitaminave që mund të ndihmojnë për të mbështetur shëndetin mendor dhe për të mbajtur gjendjen e lartë të humorit gjatë muajve të ardhshëm.

Vitamina B12
Vitaminat B, si vitamina B12, janë një dietë e zakonshme. Vitamina B12 gjendet natyrshëm në mish dhe peshk, kështu që nëse po përpiqeni të shkurtoni konsumin tuaj këtë vit, duhet të konsideroni marrjen e një suplementi dhe të kërkoni ushqime që janë të pasuruara me vitaminë.

“B12 është thelbësore për të optimizuar disponimin dhe performancën tonë mendore, sepse është thelbësore për prodhimin e serotoninës”, thotë dietologia Sophie Medlin.

Ajo shpjegon se serotonina është hormoni ynë ‘i lumtur’; neurotransmetuesi që nxit ndjenjat e mirëqenies në trurin tonë.

“Mungesa e B12 mund të shkaktojë simptoma që imitojnë çmendurinë dhe mungesa po bëhet gjithnjë e më e zakonshme pasi shumë njerëz po lëvizin në dieta me bazë bimore”, paralajmëron Medlin.

Elizabeth Steëart, nutricioniste e regjistruar për Vitl thotë se ka përfitime të tjera për t’u siguruar që edhe nivelet të rriten.

“Si dhe mbështetjen e humorit, B12 mban të shëndetshme qelizat e kuqe të gjakut dhe prodhimin e ADN-së, e cila është thelbësore për të ndier energji.”

Omega 3
Disa studime të vogla kanë arritur në përfundimin se acidet yndyrore omega-3 mund të ndihmojnë në çrregullimet e humorit.

Omega-3 janë një familje e yndyrnave ‘të shëndetshme’ shumë të pangopura për të cilat mendohet se kanë shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë një rol mbështetës në mirëqenien tuaj të përgjithshme.

“Omega 3 nga vajrat e peshkut formojnë strukturën e trurit tonë kur është në gjendjen më të shëndetshme”, shpjegon Medlin. “Kur nuk jemi duke marrë mjaftueshëm në dietën tonë, kjo ndikon gjithashtu në gjendjen shpirtërore dhe performancën tonë mendore.”

Peshku dhe prodhimet e tjera të detit, si dhe arrat dhe farat, janë burime të shkëlqyera të Omega-3, por gjithashtu mund të merrni një shtesë nëse shqetësoheni se mund të mos merrni mjaftueshëm gjatë dietës tuaj.

Magnezi
Magnezi mbështet mijëra reagime të ndryshme brenda trupit, duke e bërë atë një ushqyes me të vërtetë të rëndësishëm në dietat tona.

Një nga rolet e tij kryesore është ruajtja e funksionit normal të nervit dhe muskujve. “Magnezi mund të ndihmojë në qetësimin e sistemit nervor, duke zvogëluar ndjenjat e stresit dhe ankthit”, shpjegon Medlin.

Pulsat, drithërat, arrat dhe farat përmbajnë të gjitha magnez, por shumë njerëz po marrin sasi të pamjaftueshme dhe nuk arrijnë marrjen e rekomanduar ditore.

Të ndjeheni të lodhur është një shenjë që ju nuk mund të merrni mjaftueshëm, si dhe ngërçet muskulore dhe kapsllëku.

Zinku
Zinku luan një rol të rëndësishëm në mbështetjen e një sistemi të shëndetshëm imunitar dhe gjithashtu mund të ketë një efekt pozitiv edhe në shëndetin tuaj mendor.

“Mungesa e zinkut shkakton një gjendje depresive dhe sjellje ankthi dhe është përdorur në kërkime për të përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe funksionin njohës”, shpjegon Medlin.

“Kjo është për shkak të rolit që ajo luan në neurotransmetuesit thelbësorë që kontrollojnë funksionin dhe disponimin tonë mendor.”

Ashwagandha
Sipas nutricionistes Libby Limon, “Ashwagandha” është një barishte e lashtë indiane që mund të nxisë uljen e stresit dhe t’ju mbajë të qetë.

Ajo thotë: “Ashëagandha mund të ndihmojë trupat tanë për të rivendosur ekuilibrin duke siguruar mbështetje veshkave dhe duke ekuilibruar hormonin e stresit kortizol.

“Gjithashtu ekuilibron nivelet hormonale dhe siguron veti të fuqishme anti-inflamatore dhe antioksiduese që ndihmojnë në mbështetjen e sistemit imunitar.

“Plus, ajo lufton lodhjen, duke siguruar mbështetje veshkave për të rritur nivelet e energjisë dhe për të rritur qëndrueshmërinë dhe qëndrueshmërinë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *