Categories
Lajme

Mos e lani shpesh herë fytyrën, vetëm njëherë në ditë. Ja çfarë ndodh me të

Salma Hayek beson se sekreti i lëkurës së saj të përsosur është që të mos e lajë kurrë atë në mëngjes. Aktorja 54-vjeçare thotë se pas një gjumi të mirë, lëkura ka ekuilibrin e përsosur të pH-së, dhe vetëm shpëlarja e saj me ujë dhe aplikimi i një kremi është e mjaftueshme.

Ne besojmë se kur bëhet fjalë për kujdesin për lëkurën tuaj, më pak do të jetë më shumë. Dhe vendosëm të ndajmë me ju përfitimet që do të ketë lëkura juaj e fytyrës nëse e lani njëherë në ditë.

1. Lëkura juaj mund të bëhet më pak e yndyrshme

Larja e fytyrës shpesh do të zhvesh atë nga vajrat thelbësorë që bllokojnë ujin brenda lëkurës, duke e mbajtur të hidratuar. Nëse lëkura juaj nuk ka ujë, ajo do të prodhojë më shumë sebum në përpjekje për të ruajtur lagështinë e mbetur. Përdorimi i pastruesve me përbërës të ashpër do të bëjë që gjëndrat tuaja të mbiprodhojnë vaj, duke jua lënë lëkurën me yndyrë.

2. Mund të parandalojë plakjen e parakohshme të lëkurës

Megjithëse lëkura juaj duket më mirë pas pastrimit, efekti do të jetë i përkohshëm. Në realitet, kur e lani shumë shpesh fytyrën, hiqni qelizat e vdekura që shërbejnë si barrierë mbrojtëse për lëkurën. Pa këtë shtresë mbrojtëse, lëkura juaj do të jetë më e prekshme dhe e prirur për rrudha të parakohshme.

3. Mbron lëkurën nga dëmet mjedisore

Shtresa e jashtme e lëkurës është e vetmja që është e gatshme të përballojë dëmet që vijnë nga mjedisi i jashtëm, sepse shumica e qelizave janë të vdekura ose po vdesin. Kur e lani fytyrën shpesh, qelizat e vdekura zhduken dhe lëkura është më e ekspozuar ndaj ndotësve dhe toksinave jashtë.

4. Lëkura juaj do të jetë më pak e thatë

Është e vërtetë që larja e fytyrës eliminon papastërtitë dhe është një hap thelbësor për kujdesin e lëkurës tuaj. Por duke e larë shpesh, lëkura mund të bëhet tepër e thatë, pasi humbet vajrat natyralë që janë të nevojshëm për të qëndruar të shëndetshëm dhe të hidratuar.

5. Mund të keni në pak acarim dhe skuqje.

Larja e shpeshtë e fytyrës do të prishë ekuilibrin e shëndetshëm acid të lëkurës tuaj, dhe mund të çojë në acarim dhe skuqje. Gjithashtu do të prishet shtresa e sipërme të lëkurës, duke lejuar bakteret të hyjnë në lëkurën tuaj. Mund të çojë në shpërthime dhe inflamacion, të cilat nga ana tjetër do të shkaktojnë më shumë puçrra. /abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *