Categories
Shëndeti

Shpëton zorrët nga sëmundjet, përmirëson kujtesën. Ja efektet fantastike të lëngut të kockave

Supa e kockave përmban kolagjen, i cili është një proteinë shumë e rëndësishme për trupin tuaj. Mbron nyjet dhe tendinat dhe mban së bashku kockat dhe muskujt. Një studim i vitit 2017 tregoi se kolagjeni i marrë me ushqime të pasura me vitaminë C, si portokall ose mjedra, mund të nxisë sintezën e kolagjenit dhe të ndihmojë sportistët të rikuperohen. Ka edhe substanca të tjera në lëngun e kockave që bëjnë nyjet tuaja më të shëndetshme dhe pakësojnë simptomat e artrozës.

1. Mund të ketë efekte kundër plakjes.

Kolagjeni është gjithashtu i rëndësishëm për lëkurën tuaj. Sidoqoftë, pas moshës 20 vjeç, trupi prodhon 1% më pak kolagjen në lëkurë me kalimin e çdo viti. Kjo është arsyeja pse pirja e lëngut të kockave mund të nxisë elasticitetin e lëkurës, të parandalojë rrudhat dhe të përmirësojë hidratimin.

2. Mund ta bëjë zorrën tuaj më të shëndetshme.

Pirja e lëngut të kockave mund të ndihmojë sistemin tretës të funksionojë si duhet. Supa e kockave ka glutaminë që mund të ndihmojë në parandalimin e problemeve të zorrëve dhe t’i mbajë ato të paprekura nga shumë sëmundje. Lëngu i kockave gjithashtu përmban aminoacide që mund të ndihmojnë në parandalimin e disa sëmundjeve inflamatore, si diabeti, mbipesha dhe kanceri.

3. Mund t’ju ​​ndihmojë të flini më mirë.

Supa e kockave ka glicinë. Është zbuluar se mund të përmirësojë cilësinë e gjumit, duke përfshirë zgjimin më pak herë gjatë natës dhe t’ju bëjë të ndiheni më pak të përgjumur gjatë ditës. Mund t’ju ndihmojë gjithashtu të bini në gjumë më shpejt.

4. Mund të përmirësojë kujtesën tuaj.

Një përfitim tjetër i glicinës është se mund të përmirësojë funksionet tuaja njohëse. Për shembull, një studim sugjeron që konsumimi i glikinës mund të përmirësojë kryerjen e detyrave të njohjes së kujtesës.

5. Mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë.

Studimet kanë treguar se ngrënia e supës rregullisht shoqërohet me një rrezik më të ulët të mbipeshës. Mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të ngopur. Supa e kockave përmban gjithashtu proteina, të cilat mund të ndihmojnë në kontrollin e oreksit tuaj dhe në uljen e dëshirave për ushqim.

6. Mund të sigurojë trupin tuaj me shumë lëndë ushqyese.

Nëse gatuani supë për një periudhë më të gjatë kohore se zakonisht, kjo do të ndihmojë në nxjerrjen e më shumë lëndëve ushqyese nga kockat. Për shembull, në këtë mënyrë mund të merrni më shumë kalcium dhe magnez. Palca është një burim i mirë i vitaminës A, e cila është e rëndësishme për shëndetin e syve dhe mund të rrisë sistemin tuaj imunitar, dhe vitaminën B2 dhe vitaminën B12, të cilat janë thelbësore për funksionin neurologjik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *