Categories
Shëndeti

Sodë buke dhe mjaltë, kura perfekte për të jetuar sa më gjatë

Në ka një produkt që nuk mungon kurrë në kuzhinën e një amvise, ajo është soda e bukës. Përveç përdorimeve në kuzhinë, amvisat e përdorin sodën e bukës kundër një sërë problemesh shëndetësore.

Ajo që dihet dhe pranohet gjerësisht është se soda e bukës është e mrekullueshme kundër baktereve dhe infeksioneve që shkaktojnë shumë sëmundje.

Kombinimi i saj me mjaltin konsiderohet një kurë ideale për njerëzit që probleme dermatologjike. Soda e bukës ndihmon në eliminimin dhe parandalimin e puçrave dhe akneve.

Ajo gjithashtu pastron lëkurën dhe heq qelizat e vdekura duke përmirësuar shëndetin e lëkurës. Megjithatë, ky konsiderohet si një grimcë e përfitimeve të mëdha që ofron soda e bukës për shëndetin.

Kombinimi i sodës së bukës me mjaltin në një kurë të vetme, ndihmon në trajtimin e shumë sëmundjeve siç është diabeti, gripi dhe sëmundjet e veshkave.

  • Si të përgatisni kurën e sodës së bukës me mjaltë?
    Për përgatitjen e kurës rekomandohet 120 gramë sodë buke dhe 250 gramë mjaltë.
  • Përziejini së bashku në një enë të thellë deri sa të formohet një masë uniforme dhe e trashë.
  • Vendoseni enën brenda një tenxhereje me ujë të valuar dhe mbajeni për 10 minuta.
  • Hiqeni tenxheren nga zjarri ndërkohë që masën e sodës së bukës dhe mjaltit vendoseni në një enë qelqi.
  • Ekspertët rekomandojnë konsumin e 2 deri në 3 lugë gjelle nga kjo kurë çdo ditë për një muaj të tërë.
  • Kura me sodë buke dhe mjaltë mund të merret gjatë kësaj kohe para ose pas vakteve.
  • Ekspertët paralajmërojnë se është shumë e rëndësishme të dini se nuk duhet ta vazhdoni kurën më tepër se një muaj.

Gjatë konsumit të kurës duhet të shmangni mishin e kuq, miellin dhe sheqernat. /agroweb

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *