Categories
Lajme

Keni probleme me gjumin? Ja 7 nga ushqimet që do t’u vijnë direkt në ndihmë

Gjumi cilësor dhe i mjaftueshëm (më shumë se shtatë orë në ditë) ndihmon të ndihemi më energjikë dhe ofron një sërë përfitimesh shëndetësore. Sidoqoftë, stresi, ekspozimi ndaj dritës blu nga pajisjet elektronike dhe kafeina jo gjithmonë e bëjnë të lehtë arritjen e këtij qëllimi.

Lajmi i mirë është se dieta është “çelësi” për zgjidhjen e problemit, pasi ushqime të caktuara mund të ndihmojnë trupin dhe përmirësojnë cilësinë e gjumit. Disa nga këto janë burime natyrore të melatoninës, ndërsa të tjerët sigurojnë lëndët ushqyese të nevojshme për të relaksuar trupin.

Grejpfrut – Grejpfruti përmban rreth 88% ujë, duke kontribuar në mënyrë të konsiderueshme në nevojat tuaja ditore për hidratim, ndërsa hidratimi i duhur gjatë ditës mund të ndikojë në cilësinë e gjumit tuaj.

Bajamet – Bajamet përmbajnë melatonin, e cila rregullon gjumin. Ato gjithashtu sigurojnë magnez, i cili mund të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së gjumit.

Lulelakra – Lulelakra është e përbërë nga 92% ujë, ofron shumë përfitime ushqyese dhe ndihmon në hidratimin e trupit. Ajo gjithashtu përmban kalium, i cili është i rëndësishëm për rrjedhën e gjakut, tkurrjen e muskujve dhe zvogëlimin e ngërçeve të muskujve.

Vishnja – Ky frut i verës përmban melatonin, hormonin që rregullon orën e brendshme të trupit. Studiuesit besojnë se kombinimi i melatoninës dhe prokjanidinës dhe antocianinës, dy lloje të polifenoleve, ndihmojnë në përmirësimin e gjumit.

Hurma – Hurmat gjithashtu sigurojnë trupin me vitaminë B6, një lëndë ushqyese që është e rëndësishme për metabolizmin e proteinave dhe ndihmon në shndërrimin e triptofanit në serotonin.

Qiqra – Janë të pasura me triptofan dhe përmbajnë magnez dhe vitaminë B6, e cila është thelbësore për prodhimin e serotoninës, një kimikat i fuqishëm në tru që ndikon thellësisht në humorin. Kur ka një mungesë të vitaminës B6, mund të ndodhin ndjenja depresioni, ankthi dhe ndjenja dhimbjeje, të cilat mund të prishin gjumin tuaj.

Avokado – Është i pasur me acide yndyrore dhe magnez, i cili shoqërohet me nivele të reduktuara të stresit dhe më pak probleme inflamatore, të cilat mund të ndihmojnë në përmirësimin e gjumit. Nivelet adekuate të magnezit gjithashtu mund të zvogëlojnë shfaqjen e migrenës dhe ngërçeve gjatë menstruacioneve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *