Categories
Lajme

Strategjia e Joan Laportës për t’ia rikthyer lavdinë Barcelonës – super transferime, kontrata dhe largime “big”

Joan Laporta kishte premtuar se nëse do t’i fitonte zgjedhjet presidenciale te Barcelona, ai do të bënte disa transferime.

Tashmë që është shpallur si kreu i klubit, nga ai do të priten shumë gjëra dhe problemet që duhet patjetër të zgjidhen. Laporta do të përballet me një krizë financiare, që mund të thuhet se u trashëgua nga ish-presidenti Jose Maria Bartomeu që dha dorëheqje nga posti në fund të vitit të kaluar.

Mes të tjerrsha është edhe kontrata e Lionel Messit, që skadon në këtë verë, e që duhet bindur argjentinasin që të rinovojë atë.

Përveç gjashtë herë fituesit të Topit të Artë, janë edhe disa kontrata të tjera të lojtarët që duhen nënshkruar.

Një tjetër fokusim do të jetë transferimi edhe i disa lojtarëve të tjerë, në mënyrë që të kompletohet një epokë e re nga Laporta.

David Alaba, Eric Garcia, Mmphis Depay, Sergio Aguero dhe Erling Haaland, besohet se janë në listën e tij të transferimeve, raporton Diario Sport.

Për të realizuar prurjet e reja, natyrisht se Barcelona duhet t’i shesë disa nga lojtarët që i kanë në skuadër, për t’i financuar ato.

Balaugranasit janë në dijeni se nuk do të jetë e lehtë për ta që të transferojnë këta emra, pasi janë edhe disa skuadra të tjera evropiane në garë.

Kujtojmë se Laporta kishte ndërtuar një Barcelonë tejet të suksesshme në kohën kur ishte president nga viti 2003 deri më 2010.

Në atë periudhë, klubi katalunas kishte filluar pushtimin e futbollit botëror, derisa i kishte ndalë hovin edhe Real Madridit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *