Categories
Shëndeti

E dini si të kontrolloni shëndetin tuaj brenda 1 minute vetëm me ndihmën e një luge?

Të gjithë e dimë se sa e rëndësishme është të monitorojmë gjendjen tonë shëndetësore, por shumë njerëz nuk pëlqejnë të shkojnë tek mjeku.

Bright Side ka treguar një mënyrë të thjeshtë për të kryer një kontroll shëndetësor pa dalë nga shtëpia juaj. Merrni një lugë të zakonshme dhe fërkojeni atë në të gjithë sipërfaqen e gjuhës, duke e lagur me me pështymë.

Futeni lugën në një qese plastike transparente dhe vendoseni nën një dritë të ndritshme, në diell ose në një llambë.

Prisni 1 minutë dhe kontrolloni lugën.

Një lugë e pastër pa njolla apo aroma të pakëndshme do të thotë që nuk keni probleme me shëndetin e organeve tuaja të brendshme.

Nëse ka erë:

Të fortë – probleme me mushkëritë ose stomakun;

E ëmbël – mund të jetë diabet;

Amoniaku – probleme me veshkat.

Nëse ka njolla:

E bardhë ose e verdhë me një shtresë të trashë – mosfunksionimi i gjëndrës tiroide;

Vjollcë – bronkit, qarkullim i dobët i gjakut dhe nivel i lartë i kolesterolit;

Bardhë – infeksion i frymëmarrjes;

Portokalli – sëmundje e veshkave.

Mos harroni se kjo metodë është vetëm për qëllime informative dhe nuk zëvendëson konsultën e mjekut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *