Categories
Shëndeti

Kjo është lulja që paston veshkat, ul kolesterolin, largon diabetin dhe problemet e stomakut

Lule radhiqe është një bimë e njohur mijëvjeçare dhe vetitë e saj mjekësore janë përdorur në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme shëndetësore.

Ajo detoksifikon mëlçinë, rregullon nivelin e kolesterolit, trajton alergjitë dhe është ndihmë e madhe për gratë shtatzëna.

Kjo bimë është e mirë për t’u konsumuar në fillim të pranverës, në muajin prill, dhe duhet marrë nga vende të cilat nuk janë shumë të ndotura. Luleradhiqe trajton diabetin, pastron gjakun, rregullon metabolizmin dhe trajton problemet e rënda të stomakut.

Gjethet e saj janë të larta në vitamina dhe mund të shtohet në sallata dhe ushqim të ndryshëm për t’ju ndihmuar të humbni peshë dhe të merrni ushqyesit e nevojshëm. Lulet e saj janë përdorur në përgatitjen e shurupit i cili pastron gjakun, ndihmon tretjen, dhe heq kollën.

Çaj luleradhiqe përgatitet nga bimë të thata, të copëtuara dhe të grira. Merrni një gjysmë lugë çaji nga kjo përzierje dhe shtojeni atë në një kanë me ujë për të përgatitur çajin. E vloni dhe për 20 minuta. Pastaj e pini një gotë të tij tre herë në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *