Categories
Këshilla

Nga nesër, filloni të pini ujë me limon çdo mëngjes. Do të ndiheni shumë ndryshe

Limoni ka veti magjike për trupin tonë, është i pasur me vitaminë C, kalcium dhe kalium. Dermatologët rekomandojnë konsumin e një gote ujë të vakët me disa pika limon çdo mëngjes. Arsyeja është e thjeshtë, vetitë bakteriale të limonit e bëjnë atë një pije të mahnitshme detoksi që e sjell trupin në harmoni para se të fillojë dita.

Sipas një studimi, në mënyrë që të korrim të gjitha përfitimet e limonit duhet ta përdorim atë të plotë bashkë me lëvozhgën e tij. Studimi tregoi se polifenolët në lëvore ndihmojnë në humbjen e peshës kur ndiqni një dietë me pak yndyrë.

Uji i vakët me limon është pija perfekte për mëngjes pasi i jep një nxitje të jashtëzakonshme sistemit imunitar. Ai gjithashtu luan rolin e “pastruesit të gjakut” dhe “mbrojtësit të zemrës sonë”. Vendosni një gotë ujë të vakët me limon në rutinën tuaj ditore dhe do të shihni se sa ndryshe do të ndiheni.

  • Limonët përmbajnë fibra, të cilat janë të dobishme për shëndetin e zorrës së trashë dhe shërbejnë si një antibakterial i fuqishëm.
  • Lëngu i limonit ndihmon në ekuilibrimin e niveleve të pH në trupin tonë.
  • Lëngu i limonit ndihmon në parandalimin e rritjes dhe shumëzimit të baktereve patogjene që shkaktojnë infeksione dhe sëmundje.
  • Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacioneve të kyçeve, pasi tret acidin urik.
  • Ndihmon në trajtimin e ftohjes së zakonshme.
  • Përmbajtja e kaliumit në limon ndihmon në ushqimin e qelizave të trurit dhe qelizave nervore.
  • Një gotë me lëng limoni mund të lehtësojë urthin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *